Išversta iš: korėjiečių
Autoriai: Hailji (Rim Jong Joo)
Vertė: Šiaučiūnas-Kačinskas, Martynas
ISBN: 978-9986-39-735-9
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2012
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Hailji Užupio respublika, tai romanas pasakojantis apie korėjietį Halą, atvykusį į visiškai svetimą kraštą, ir pasiryžusį padaryti bet ką tam, jog surastų Užupio respubliką. Romanas prasideda nuo Halo atvykimo į Vilniaus oro uostą, kuriame pirmą kartą korėjietis pamato Jorgitą – jauną, dailią, šviesiaplaukę merginą. Pirmoji kelionė Lietuvoje prasideda nuo „Užupio viešbučio“, į kurį atvykus, užsienietį sutinka draugiška lietuvių kompanija, žinoma Halui svarbiausia yra rasti Užupio respubliką, todėl kiek galėdamas stengiasi visų apie ją išklausinėti.
Paklausti svečiai pradeda kvatotis, nes vilniečiai yra išgalvoję Užupio respubliką – neturtingų meninikų rajoną ir per melagių dieną paskelbę jos nepriklausomybę. Tačiau Halas susirinkusiems svečiams papasakoja apie tikrai kažkadais egzistavusią respubliką, kurios amsadoriumi Korėjoje buvo Halo tėvas. Korėjietis atskleidžia kad dėl tėvo paskutiniojo noro, būti palaidotam Užupio respulikoje jis ir leidosi į šį nuotykį. Toliau knygoje pasakojama apie Hano kelionę, įvairias pažintis su žmonėmis, vieni iš jų mano, jog Užupio respublika tai pramanas, kiti jog tai tikrai egzistavusi šalis. Vėliau romane pasakojama kaip Hanas sutinka oro uoste matytą dailią merginą – Jorgitą, kuri pasirodo žinanti labai daug apie Užupio respubliką. Halas susižavi šia mergina ir praleidžia su ja naktį, tačiau nepamiršta savo misijos ir kitą rytą leidžiasi į Užupio respublikos paieškas. Patys didžiausi atradimai įvyksta tada, kai Hanas nukeliauja į mažą Adutiškio kaimelį, kuriame sutinka senyvo amžiaus moterį – Jorgitą. Ši Jorgita, kaip ir jaunoji Jorgita labai daug žino apie Užupio respubliką, su Halu ji net ir šneka užupiečių kalba, Jorgita jam pasakoja apie žymius užupiečius, apie jų tragiškus likimus, kuriuos Halas yra girdėjęs iš tėvo. Po jausmingo susitikimo Halas grįžta į Vilnių, susirenka daiktus iš Užupio viešbučio ir keliauja pas dailiąją Jorgitą. Jos butą randa tusčią, tuomet užsitaiso revolverį ir kulminacijai sužaidžia rusišką ruletę.
Apibendrinant, svarbu pabrėžti tai, jog romane pilna metaforų, užuominų ir kitų pagražinimų, kurie knygą paverčia tik dar įdomesne ir labiau intriguojančia skaitytojui. Pačią Halo istoriją lengva ir įdomu skaityti, nes šioje knygoje parodomas kultūrinis šokas, lietuvių bendravimo ypatumai su užsieniečiais ir kiti įdomūs aspektai.
Haïlji gimė 1955 metais Kyungju, Pietų Korėjoje, studijavo kūrybinį rašymą Seulo Chungango universitete, įgijo prancūzų literatūros magistro laipsnį Puatjė ir daktaro laipsnį Limožo universitetuose Prancūzijoje. Šiuo metu profesoriauja Seulo Donguko moterų universitete, dėsto kūrybinį rašymą. Haïlji Pirmuoju savo romanu „Kelias į lenktynių žiedą“ debiutavo 1990 metais ir jis sukėlė nemažą šurmulį Korėjos literatūrinėje padangėje. Po to išleido dar 12 romanų, literatūros teorijos veikalą, 2 eilėraščių rinkinius (vienas anglų, kitas prancūzų kalba), kino scenarijų, dramą, apsakymų rinkinį. Du jo romanai ekranizuoti, vienas pritaikytas teatro scenai. Haïlji svajoja pastatyti kino filmą su garsiais aktoriais, kuriam scenarijų jau yra parašęs.
Straipsnių sąrašas
http://literaturairmenas.lt/index.php?option=com_content&view=category&id=155&Itemid=136
http://www.lrytas.lt/sroves/biblioteka/lrytas-lt-biblioteka-882-hailji-uzupio-respublika.htm