Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Nhat Hanh, Thích
Vertė: Dagys, Saulius
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Thich Nhat Hanh, PEACE IS EVERY STEP. New York: Bantam Books, 1991


ISBN: 978-9955-477-22-8
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2014
Leidykla: Trigrama

“Ramybė su kiekvienu žingsniu” – Tai knyga apie žmogaus gyvenimą bei asmeninį tobulėjimą, vadovaujantis vietnamiečio budistų vienuolio Thit Njat Han filosofija. Knygos turinys ganėtinai panašus į skaitytojo gyvenimą – šis pilnas pakilimų, nuosmukių bei apmąstymų, o kiekvieno skyriaus pavadinimas paliečią vis kitą žmogaus buities temą. Thit Njat Han savo kūrinyje moko, kaip šiuolaikinėje visuomenėje, pripildytoje streso, spartaus gyvenimo būdo bei chaoso, išmokti sustoti, atsipalaiduoti ar paprasčiausiai kvėpuoti. Visa vietnamiečių vienuolio filosofija yra pagrįsta sugebėjimu kvėpuoti, taip nuraminant ne tik savo kūną, bet ir sielą.

Šią knygą sudaro trys dalys, kurių pavadinimai puikiai nusako tam tikros dalies turinį. Pirmoji dalis yra pavadinta „Kvėpuok! Juk esi gyvas“. Ši dalis yra lyg įvadas, kuriame piešiamas Thit Njat Han filosofijos paveikslas. Ramybė, kvėpavimas ir meditacija – trys pagrindinės temos, vyraujančios pirmojoje dalyje, kurios tarsi ruošia skaitytoją tolimesnėms dalims, kuriose šie elementai yra sujungiami siekiant vidinio tobulėjimo. „Kaskart nubudę ryte mes gauname po dvidešimt keturias naujutėles gyvenimo valandas“ – būtent šia citata rašytojas pradeda pirmąją dalį, šiais žodžiais primindamas skaitytojui, jog kiekvieną kart pabudus žmogui yra suteikiamas naujas šansas augti bei tobulėti.

Antrojoje dalyje „Sveikos permainos“ pradedama kalbėti apie žmogaus santykius su kitais asmenimis: Šeima, draugais bei artimaisiais. Čia mokoma bendrauti nuoširdžiai, neslepiant savo jausmų bei emocijų, išmokstant šias kontroliuoti ir nebijant kalbėtis. Tikriausiai aiškiausiai čia perteikiama mintis yra ta, jog savyje nepatinkančius elementus žmogus turėtų bandyti pakeisti kuo nors pozityviu, o ne tiesiog bandyti „išmesti“. Pyktį, baimę ar depresiją skatinama transformuoti į supratimą, mat Thit Njat Han teigia, jog „Pykti pašalinti galima ir be chirurginės operacijos“.

Paskutinėje dalyje, kurios pavadinimas yra toks pat, kaip ir visos knygos, budistų vienuolis kalba apie meną net ir paprastuose, buitiškuose dalykuose įžvelgti gėri. Kartais net ir dalykai, kurie atrodo niūrūs, tamsūs bei atgrasūs, gali atnešti šviesą ir gėrį. Geriausias to pavyzdys tikriausiai būtų kompostas, kuris iš pirmojo žvilgsnio atrodo ne itin širdžiai mielas, tačiau būtent iš jo po kelių savaičių išauga gėlės, kurios džiugina žmoniją. Gėlės – dar vienas labai svarbus šio kūrinio objektas. Būtent jomis perteikiamas supratingumas ir įžvalgos dovana, net ir stebint paprasčiausią gėlę joje įžvelgti prasmę bei mintis, keliančias šypseną.

Geriausiai šią knygą apibūdinti galima būtų vienu labai paprastu žodžiu – kvėpavimas. Ji tarsi naujas deguonies pliūpsnis žmogaus plaučiuose, suteikiantis gyvybę bei suvokimą, mokantis atrasti ramybę ne tik savyje, tačiau ir dalykuose, kurie supa kiekvieną iš mūsų.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top