Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: turkų
Išversta iš: turkų
Autoriai: Pamuk, Orhan
Vertė: Pilkauskaitė, Justina
ISBN: ISBN 978-9986-16-771-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2010
Leidykla: Tyto alba

Meilė, kančia, kaltė, baimė, aistra ir laimė. Šiais žodžiais galima apibūdinti Ohran‘o Pamuk‘o pirmu asmeniu parašytą turko Kemalio biografiją, pavadinimu „Nekaltybės muziejus“. O. Pamuk nukelia skaitytoją į 1976-ųjų metų Stambulą, atskleidžia to meto turkų gyvenimo aktualijas, problemas, susikoncentruodamas į neįprastą Kemalio ir Fusinos meilės istoriją. Pagrindinis veikėjas Kemalis, nors yra susižadėjęs su viena mergina, pamilsta kitą  – Fiusuną. Ilgai planuota šeimyninė laimė, sužadėtuvės, atšvęstos „Hiltono“ viešbutyje su Stambulo elitu, sugriūva. Viskam apvirtus aukštyn kojom, vyras, kuris turėjo tobulą gyvenimą, pavirsta vienišiumi, renkančiu daiktus, kurie būdami paprasti, jam tapo išskirtiniais, nes buvo palytėti ypatingos moters rankos. Visi šie daiktai pavirto muziejaus eksponatais, pasakojančiais apie laiko nepaveikiamą meilę, persmelktą kančios.

Romano siužeto ašis yra savitai dvilypė: tai tarsi vakarietiška dramatiška meilės istorija, bet kartu sentimentali rytietiška melodrama, o gal tiksliau – jų parodija. Šia istorija rašytojas išsako pagrindinę nebanaliai rimtą romano mintį, kas yra laimingas gyvenimas – tai gyvenimas, kupinas netikėtų atsitiktinumų ir nevaldomo aplinkybių žaismo, neplanuota linkme pakreipiančio gyvenimą, „įklampinančio“ ne tik į meilę, bet ir į gelminę būties tikrovę.

Šis jautrus, gilus, liūdnas, tačiau tuo ir žavus pasakojimas – tai kažkas naujo, nepatirto, kažkas tokio, kas netelpa į įprastus meilės romanų rėmus. Ši istorija, apie du įsimylėjėlius, brangiai sumokėjusius už savo aistrą, meilę, neryžtingumą ir baimę, labai skiriasi nuo daugumos šiandieninių romanų. Jis įtraukia, žavi savo nuoširdumu, nekaltumu, savotišku naivumu, kuris leidžia dar tikriau išgyventi, suprasti, mano nuomone, liūdną istoriją. Tačiau pats Kemalis  sakė: „Tegul visi žino, kad nugyvenau labai laimingą gyvenimą“. Ši nelaiminga laimingos meilės istorija ras atgarsį daugumos širdyse.

Orhanas Pamukas (g. 1952 m.) – žymiausias šiuolaikinis turkų rašytojas, savo kūryboje gebantis sulieti europietiškos literatūros bruožus su paslaptinga Rytų pasakojimo tradicija.  Prieštaringai dėl savo įsitikinimų vertinamas gimtojoje šalyje rašytojas romanais pavergė viso pasaulio skaitytojus. Jis vienas svarbiausių ir skaitomiausių turkų rašytojų, pardavęs 11 mln. knygų, išleistų 60 kalbų. Orhan Pamuk gavo daug premijų, tarp jų Nobelio literatūros premiją 2006 m. ir yra pirmasis taip apdovanotas Turkijos pilietis.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top