Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Roy, Arundhati
Vertė: Žalytė, Danguolė
ISBN: 978-609-01-0888-8
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2013
Leidykla: Alma littera

Mažmožių Dievas  – pirmasis ir vienintelis Arundhati Roy romanas, sulaukęs kritikų pripažinimo bei pasaulinio populiarumo, 1997 metais apdovanotas prestižine Bookerio premija. Kritikai romaną priskyrė prie įdomiausių ir vertingiausių XX a. knygų. Mažmožių Dievas – istorija apie dvynių Rahel ir Estha santykius, vaikystės potyrius bei gyvenimą kartu su savo išsiskyrusią motina Amu, bei jos šeima Keraloje (Indija). Istorija pasakojama prisiminimais bei laiko šuoliais tarp 1969 ir 1993. Pagrindiniai įvykiai romane sukasi apie dvynių puserėss Sofi-mol bei jos motinos Margaret-kočama lemtingą apsilankymą. Jau pačioje romano pradžioje sužinome, kad įvyks kažkas rimto ir ypatingo, kas paliks neišdildomą žymę pagrindinių veikėjų viduje.

Daug dėmesio romane skiriama Indijos kastų sistemai. Didžiausias šios istorijos konfliktas kaip tik ir įvyksta dėl uždraustos meilės tarp liečiamųjų kastai priklausančios Amu ir neliečiamojo Velutha. Taip pat paliečiamos kituose A. Roy darbuose sutinkamos temos – religinė bei rasinė diskriminacija, Indijos istorija, politika bei nacionalinės kultūros išsaugojimo svarba.

Romanas pasižymi giliu turiniu bei sodria kalba, proza dažnai pereina į vaizdingus poetiškus aprašymus apie Keralos kvapus, garsus, spalvas bei neapsakomo grožio gamtą. Romane nėra chronologiškos tvarkos – tai užbėgama į priekį, tai grįžtama atgal į praeitį.

Dėl išskirtinės rašytojos kalbos stiliaus, knygos pabaigoje išreikštas vertėjos Danguolės Žalytės apgailestavimas, kad daugelio išsireiškimų, tiesiog nebuvo įmanoma išversti į lietuvių kalbą.

Mažmožių Dievas – didinga indiškos šeimos istorija, pilna sąmojo, išminties bei nevilties. Romanas žavi savo paprastumu, neįprasta ir egzotiška Indijos kultūra bei priverčia susimąstyti apie menkiausius dalykus, mažmožius, įtakojančius mūsų gyvenimą.

„Kiekvienam gali atsitikti bet kas. Geriausia ruoštis iš anksto.“

Arundhati Roy gimė 1961m. lapkričio 24d. Šilonge (Meghalajos valstija, Indija). Vaikystę praleido Ajemeneme (Keralos valstija, Indija). Baigė Delio architektūros koledžą. 1992m. pradėjo rašyti pusiau autobiografinį romaną „Mažmožių dievas“ ir baigė 1996 m. Pastaruoju metu tapo politine aktyviste ir kovotoja dėl taikos. A.Roy ir toliau rašo straipsnius smerkiančius politiką, globalizaciją bei karą su Iraku. 2004 m. autorė apdovanota Sidnėjaus taikos premija. Šiuo metu gyvena Delyje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top