Azijos studijos Lietuvoje
Išversta iš: prancūzų
Autoriai: Maalouf, Amin
Vertė: Žalgaitė, Jūratė
ISBN: 9955656352
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2006
Leidykla: Aidai

Libaniečių kilmės rašytojo ir mokslininko Amin Maalouf kūriniuose daugiausia nagrinėjamos migracijos, karo bei istorijos temos. Nuo pilietinio karo gimtajame krašte pabėgęs ir naujus namus Prancūzijoje atradęs autorius, knygose dalinasi ir savo patirtimi. Tačiau šiandien pirmoji A. Maalouf istorinė novelė ,,Kryžiaus žygiai arabų akimis’’ išlieka populiariausiu bei svarbiausiu jo kūriniu.

Pasitelkdamas nešališko stebėtojo vaidmenį, autorius knygoje pasakoja apie XII – XIII a. Artimuosiuose Rytuose vykusius kryžiaus žygius. Priešingai nei yra įpratę Europoje gyvenantys skaitytojai, šio laikotarpio įvykiai pateikiami iš rytiečių perspektyvos. Nepaisant ekspedicijų metu atvykėlių demonstruojamo žiaurumo, amoralumo bei arogancijos, rašytojas išlieka objektyvus. Remdamasis istoriniais šaltiniais, Maalouf taip pat kritikuoja ir arabus dėl jų silpnavališkumo, godumo, vienybės stygiaus, o tam tikrais atžvilgiais pastebi nemažai panašumų su vakariečiais. Vis dėlto šių veiksmai vertinami ne kaip riteriška bei kilni kova už tikėjimą ir krikščioniškųjų vietų Rytuose, apsaugojimą, bet žiaurus susidorojimas su taikiais gyventojais ir arabiškosios kultūros naikinimas.

Kadangi novelėje pateikiami ilgiau nei šimtą metų užrašinėti įvykiai, čia gausu garsių Artimųjų Rytų ir atėjūnų valdovų bei karių vardų, mūšių ir įvairių vietovių pavadinimų, kitų paaiškinimų. Tačiau detalus istorinių faktų aprašymas nesudaro sunkumų suprasti teksto bei nepaverčia jo nuobodžiu. Anaiptol, knygos herojai intriguoja stipriomis ir ryškiomis asmenybėmis, o nenuspėjama susirėmimų baigtis nuolatos stebina.

Amin Maalouf istorinėje novelėje ,,Kryžiaus žygiai arabų akimis’’ apie vakariečių vykdytas ekspedicijas į Artimuosius Rytus pasakoja iš arabų perspektyvos. Remiantis išlikusiais įrašais, Europoje liaupsinti kovotojai už tikėjimą, svečiame krašte vykdė žiaurų kitos kultūros naikinimą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top