Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Mishima, Yukio
Vertė: Jomantienė, Irena
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Mishima, Yukio. Kamen no Kokuhaku. Vilnius: Versus Aureus, 2004.


ISBN: 9955-601-31-0
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Leidykla: Versus aureus

„Kaukės išpažintis“ – debiutinis japonų rašytojo Yukio Mishima romanas, kuris šokiravo Japonijos visuomenę savo atvirumu, seksualumu, dramatizmu ir tuo, jog buvo paliesta tema, apie kurią nebuvo priimtina viešai kalbėti – homoseksualumas. Tai nulėmė didelį romano populiarumą bei pelnė daugelio kritikų palankumą. “Kaukės išpažintis“ – vienas garsiausių šio autoriaus romanų tiek Japonijoje, tiek už jos ribų.

Knygoje pasakojama pirmuoju asmeniu, autorius paliečia tokias temas kaip asmenybės formavimas ir tapsmas, savojo aš ieškojimas, meilė ir disharmonija su supančiu jį pasauliu. Pagrindinio veikėjo atradimai ir praradimai, proto ir jausmų kova, drąsa ir drovumas, mirties išaukštinimas ir jos baimė. Romaną galima suskirstyti į tris dalis: pagrindinio veikėjo vaikystė, mokykloje praleisti metai, kada jis atranda savo polinkį į homoseksualumą, prisirišimas prie merginos, kurį jis palaiko meile. Romanas yra iš dalies autobiografinis, jame labai atvirai pasakojama apie laipsnišką autoriaus savo seksualinės orientacijos suvokimą.

Pagrindinis veikėjas dar ankstyvoje vaikystėje atranda savo polinkį į homoseksualumą ir sadomazochizmą. Suprasdamas, kad jis „kitoks“ negu kiti berniukai, bet dėl savo amžiaus dar negalėdamas suprasti, kuo jis skiriasi nuo kitų, jis kenčia dėl savo kitoniškumo. Būtent tuo metu norėdamas atrodyti „normalus“ ir būti kaip kiti jo bendraamžiai, jis ir sukuria tą „normalumo“ kaukę. Tačiau gamta nugali ir, būdamas moksleiviu, jis įsimyli savo klasės berniuką, bet vis dar bando kovoti su savo prigimtimi. Pagrindiniu lūžio momentu knygoje galima laikyti jo susitikimą su Kusano Sonoko, jo draugo seserimi, kuri pažadino jo sieloje iki tol nepatirtus jausmus. Deja, kūnas jį išduoda ir jis supranta, jog gali mylėti ją tik dvasiškai. Būtent tuo metu jis įsitikina, jog negali turėti jokių seksualinių santykių su moterimis. Paskutiniuose romano puslapiuose autorius mums parodo, kad pagrindinis veikėjas nepasikeitė, neatsižvelgiant į tai, kad šalia yra graži moteris, jis vis vien žiūri i gražų šokėją vaikiną.

Šio romano autorius Yukio Mishima (tikrasis vardas – Kimitake Hiraoka, 1925-1970) – žymus japonų rašytojas, dramaturgas, aktorius ir režisierius. Tris kartus buvo nominuotas Nobelio literatūros premijai. 1970 m. lapkričio 25 d. atliko ritualinę savižudybę – sepuku.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top