Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: japonų
Autoriai: Murakami, Haruki
Vertė: Polonskaitė, Jurgita
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Murakami, Haruki. Hashiru koto ni tsuite kataru toki ni boku no kataru koto. Tokyo: ???, ???


ISBN: 978-9955-23-584-2
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2012
Leidykla: Baltos lankos

Haruki Murakami knygą „Ką aš kalbu, kai kalbu apie bėgimą“ būtų galima pavadinti sportininko dienoraščiu, memuarais ar bėgiko autobiografija. Rašytojas pradėjo bėgioti ankstyvais 1980-aisiais ir dalyvavo daugiau kaip dvidešimtyje maratonų bei ultramaratone. Šioje knygoje rašytojas atskleidžia savo kaip maratonininko ir triatlonininko patirtį, daug kalba apie treniruotes, kurios yra neatsiejamos nuo kūrybos. Taip pat yra paneigiamas susidaręs bohemiškas įvaizdis apie rašytojus. Juk rašymas yra toks pats svarbus darbas reikalaujantis pasiruošimo kaip ir bėgimas, todėl rašytojas nėra žmogus paskendęs alkoholio ir cigarečių dūmų jūroje. Knygoje aprašomos kasdienės trenirotės ar ruošimasis varžyboms Tokijuje, Niujorke, Masačiusetse, Havajuose. Nors daugiausia yra pasakojama apie maratonų bėgimą, tačiau pabrėžiama ir triatlono svarba rašytojo gyvenime.

Kai bėgimo nebeužtenka, rašytojas ir sportininkas Haruki Murakami pradeda intensyvias plaukimo ir važiavimo dviračiu treniruotes. Aprašo šių treniruočių skirtumus ir netgi duoda skaitytojams gerų patarimų, jeigu jie patys kada sugalvotų užsiimti tokia sportine veikla. Be pasakojimų apie varginančias treniruotes Haruki Murakami rašo apie ką jis galvoja bėgdamas, o tai yra – nieko. Jis bėga dėl to, kad galėtų pabūti visiškoje tyloje, pasinerti į tuštumą ir nieko negalvoti. Rašytojas sako, kad kai karšta, jis galvoja apie karštį, kai šalta – apie šaltį, kai liūdna – apie liūdesį. Rašytojas labiau nei skaitytojui, o sau mėgina paaiškinti priežastį, dėl kurios jis bėga ir apskritai sportuoja.

Ši knyga nepasakoja jokių ypatingų istorijų, tačiau gali padėti geriau suprasti rašytoją Haruki Murakami, jo pasaulėžiūrą, santykius su kitais žmonėmis bei įžvelgti ryšį tarp bėgimo ir kūrybos. Šie abu dalykai Haruki Murakamiui yra vienodai svarbūs, todėl ant savo kapo jis pageidautų užrašo: „Haruki Murakami Rašytojas (ir bėgikas) 1949-20**”

Haruki Murakami yra garsus japonų rašytojas ir vertėjas. Jis laikomas vienu iš žinomiausių postmodernistinės literatūros atstovų. Nuomonių apie Haruki Murakami kūrybą yra labai daug ir įvairių: vieni jį dievina, kiti – nekenčia. Tačiau literatūros pasaulyje jo kūryba buvo įvertinta prestižiniu F. Kafkos prizu bei daugeliu kitų apdovanojimų.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top