Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: persų k.
Išversta iš: rusų k.
Autoriai: Pezešk-Zodas, Iradžas
Vertė: Ferensienė, Goda
ISBN: 470300000006816487
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1987
Leidykla: Vaga

Iradžas Pezešk-Zodas knygoje „Dėdulė Napoleonas“ aprašo netradicinės šeimos gyvenimą Antrojo pasaulinio karo metais Teherane. Šis komiškas romanas yra kupinas žavesio, juokingų dialogų, linksmų istorijų bei netradiciškai pažvelgia į musulmonų kultūrą ir kasdienybę.

Knygoje „Dėdulė Napoleonas“ aprašomas vienos turtingos iraniečių šeimos gyvenimas. Pagrindinis knygos pasakotojas yra paauglys, kuris įsimyli savo kaimynę ir giminaitę Leilą. Jaunuolis pasakoja istorijas iš savo šeimos kasdienybės. Šių istorijų centre atsiduria pagrindinis knygos veikėjas Dėdulė Napoleonas. Dėdulę Napoleoną iš tiesų būtų galima vadinti išskirtiniu žmogumi. Kažkada dirbęs žandarmerijoje ir su keliais vyrais kovojęs prieš vietinius drausmės pažeidėjus. Nors dabar jau yra pensijoje, tačiau ir toliau gyvena kovingomis nuotaikomis. Dėdulė Napoleonas yra garsiojo Prancūzijos karvedžio Napoleono didelis gerbėjas. Jis žavisi jo pasiekimais ir savo galvoje save tapatina su Napoleonu Bonapartu. Savo susikurtame pasaulyje  įsivaizduoja narsiai besikaunantis Irano mūšiuose. Dėdulės charakteris taip pat yra karingas. Jis yra valdingas, piktas, jokių kompromisų nepripažįstantis žmogus. Savo mūšių patirtimi ir tolimesniais planais bei taktikomis jis dalinasi su savo ištikimuoju tarnu plepiu Maš-Kasemu, kuris pilnai pritaria visoms Dėdulės fantazijoms. Knygoje taip pat daug ir kitų idomių bei charakteringų personažų. Tarp jų ne tik šeimos nariai, bet ir pašaliniai žmonės. Čia sutinkamas ir linksmuolis dėdė Asadola-mirza, protinę negalią turinti giminaitė Gamara, dėdė Pulkininkas bei kiti įdomūs veikėjai.

Knygoje ironiškai aprašomas patriarchalinės Irano aristokratų gyvenimas. Autorius pašaipiai perteikia aukštuomenės gyvenimą, kuris yra kupinas tuštybės bei ambicijų. Tokia autoriaus pozicija taip pat yra pakankamai ironiška, atsižvelgiant į faktą, kad jis pats yra kilęs iš aristokratų šeimos. Taip pat knygoje atskleidžiami įvairūs Irano kultūros aspektai, kurie padeda skaitytojui geriau pažinti Artimųjų Rytų regioną.

Iradžas Pezešk-Zodas yra gerai žinomas XX a. antros pusės iraniečių kilmės autorius. Rašytojas sukūrė daug įvairių romanų, tačiau jo įžymiausias kūrinys „Dėdulė Napoleonas“ tapo pačiu populiariausiu. Pagal šią istoriją buvo sukurtas televizijos serialas, taip pat sulaukęs tarptautinio pripažinimo.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top