Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Domkuvienė, Violeta
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2018
Leidykla: Didakta

Chemikė Violeta Domkuvienė literatūros apie egzotiškus kraštus skaitytojams geriau pažįstama kaip nenuilstanti keliautoja. Didelio populiarumo sulaukusiose knygose ,,Madagaskaras: mora mora per stebuklų šalį’’ ir ,,Vietnamas. Singapūras. Balio sala: magiškoji Pietryčių Azija’’ autorė dalinasi gardžiais kvapais bei skoniais, neįprastomis tradicijomis, gamtos grožiu ir kitomis patirtimis keliaujant po svečias šalis. Šį kartą naujausioje savo knygoje ponia Violeta dalinasi įspūdžiais iš Maroko.

Keliautoja kartu su grupele draugų ir vietiniais palydovais Khalidu bei Abdelatifu savo nuotykį pradeda Fese – viduramžių arabų mieste. Čia aplanko šimtus metų siekiančius rūmus, Didžiuosius Medinos vartus, miesto turgų, kuriame parduodama kupranugarių mėsa, ryškiaspalviai prieskoniai ir vaišinama tradicine saldžiąja mėtų arbata. Vėliau keliautojai patraukia Atlaso kalnų link, kur juos pasitinka ne tik karštis, beždžionėlės ir smėlynai, bet taip pat snieguotos viršūnės. Jas pakeičia Juodoji, o po kelionės kupranugariais – Sacharos dykumos. Šioje dykumoje įrengtoje stovykloje keliautojų grupelė susipažįsta su klajokliais bei jų gyvenimo būdu. Varzazato mieste, garsėjančiame Ait Ben Hadu tvirtove, autorė kartu su savo draugais sugrįžta į civilizaciją. Iš čia kelionė tęsiama į milijoninį Marakešo miestą. Moderniame mieste stūkso Bahijos rūmai, nuolatos šurmuliuojanti Džema el Fna aikštė ir jos turgus bei visada žaliuojantys Mažorelio sodai. Paskutiniąja stotele tampa Suvairos regionas Atlanto pakrantėje, nestokojantis gardžių jūros gėrybių. Be jų, keliautojai taip pat išbando tradicinę hamamo pirtį, kuri tampa neišdildoma patirtimi.

Vis dėlto ,,Marokas: abipus Atlaso kalnų’’ nėra įprasta kelionių knyga. Joje autorė dažnai pasvarsto apie šio krašto visuomenės ypatumus ir jos santykį su Vakarais. Kaip pati keliautoja teigia, šiame krašte sutikti vietos gyventojai pasižymėjo didžiuliu svetingumu, geranoriškumu bei draugiškumu. Tačiau vienas susitikimas ją stipriai sukrėtė. Prekyvietėje iškoneveikta moteris prisimena įniršusias akis ir pykčio perkreiptą veidą, o tokį elgesį išsaukusių priežasčių ieškojo dar ilgai.

Violeta Domkunievė kelionių knygoje ,,Marokas: abipus Atlaso kalnų’’ skaitytoją supažindina su margu ir be galo kontrastingu kraštu Afrikoje. Dykumas su klajoklių palapinėmis keičia snieguoti kalnai, o šiuos Atlanto vandenyno krantai. Vidury niekur įsikūręs milijoninis miestas kviečia įsigyti arganų aliejaus, kupranugario mėsos, kvapnių prieskonių ir kitų Maroko atributų.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top