Azijos studijos Lietuvoje

Lotoso kvapas. Kelionių po Aziją apybraižos

Autoriai: Samalavičius, Almantas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2011
Leidykla: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla

Knygoje keliaujama po budistines valstybes, o ypatingai po turistų rečiau pasiekiamas vietas. Vaizdžiai nupasakojami aplankyti miestai, kaimai, šventyklos bei jų architektūros ypatumai. Kelionės metu stebimas ir vietinių gyventojų elgesys, mąstysena, kuriai įtaką daro valstybėje įteisinta valdymo forma bei toleruojama religija (budizmas/islamas). Gvildenamos darbo, išsilavinimo, žmonių svetingumo, geranoriškumo temos. Kiekvienos A. Samalavičiaus aplankytos šalies paveikslas piešiamas išryškinant ir kelis svarbiausius valstybės raidos etapus. Pasakojama trumpa šalies atsiradimo istorija, miestų pavadinimų kaita, minimi statistiniai duomenys, mitai. Todėl perskaičius knygą, lengvai įžvelgsite minėtų budistinių valstybių ekonominius, socialinius bei politinius skirtumus.

Skaitytoją knyga supažindina su dar vienu, tik šįkart archajinėms kultūroms nepalankiu procesu – globalizacija. Užsimenama apie turizmo rinkos plėtros keliamą didžiulį pavojų autentiškoms, moderniosios Vakarų civilizacijos dar nenuniokotoms kultūroms. Knygoje reiškiamos mintys aiškiai sufleruoja, jog autentiško gamtovaizdžio naikinimas, papročių bei vietinių tradicijų transformavimas suvienodina kultūras. Tokiu atveju negrįžtamai sunaikinamos ir tikrosios, nuo seno puoselėjamos vertybės. Todėl aiškiai matyti, dėl kokių priežasčių išryškinta globalizacijos tema. A. Samalavičius įspėja apie vis spartesnį archajinių kultūrų nykimą ne tik paprastose Vakarų valstybėse, bet ir įstabiose Pietryčių bei Tolimųjų Rytų šalyse.

Dėmesį patraukia ir pačios knygos formatas, kuris yra itin patrauklus akiai. Gausu fotografijų (autoriaus asmeninis archyvas), vyrauja daug skirtingų spalvų. Tai – tarsi paslaptingas pasirinkimas, veikiausiai turintis ir simbolinę reikšmę. Todėl matyti, kad autorius Rytų kultūrų subtilybes atskleidžia ne vien tekstu, bet ir knygos apipavidalinimu. Budizmo filosofija, budistine pasaulėžiūra, architektūra bei to regiono kultūromis besidominčius asmenis Almanto Samalavičiaus knyga ,,Lotoso kvapas. Kelionių po Aziją apybraižos“ įtrauks į mistišką Rytų pasaulį. Arba kitaip – į paslaptingą erdvę, kurioje, nepaisant niokojančių globalizacijos galių, klesti gili pagarba tradicijai, tikėjimui ir išminties paveldui.

Almantas Samalavičius – kultūros istorikas bei kritikas, eseistas, humanitarinių mokslų (menotyros) daktaras, 2011-ais metais išleidęs knygą ,,Lotoso kvapas. Kelionių po Aziją apybraižos“. Joje autorius pateikia pluoštą tekstų, parašytų keliaujant po Rytų, daugiausia budizmo kultūros, šalis. Tai – Birma, Tailandas, Pietų Korėja, Japonija, Malaizija bei jai priklausanti Borneo salos dalis, kurioje klesti islamo religija. Autorius, aiškiai suvokiantis savo priklausomybę europinei kultūros tradicijai, iš savosios, kaip paprasto keliautojo pozicijos, pateikia asmenines kultūrologines įžvalgas ir pastebėjimus apie Rytų kultūrų kasdienybę, istoriją, religiją ir pasaulėžiūrą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top