Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Matulionytė, Rita
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2013
Leidykla: Aukso pieva

Teisės mokslų daktarė Rita Matulionytė savo knygoje „Kerintis Iranas“ pasidalina savo patirtimi šioje paslaptingoje šalyje. Autorė skaitytojus supažindina su nuostabia Irano gamta, kultūra, bei žmonių kasdieniu gyvenimu. Knygoje gausu ne tik įdomių pasakojimų, bet ir informacijos, kuri naudinga norintiems keliauti po kerintį Iraną. Knyga taip pat suteikia progą skaitytojams susipažinti su Irano istorija, pažvelgti į kultūros įpatumus. Knygoje laužomi seniai nusistovėję stereotipai apie tolimąją šalį. Ši knyga skirta tiems, kurie mažai žino apie šią šalį, bet nori ją pažinti iš arčiau. Knygoje taip pat gausu spalvotų iliustracijų, kurios perteikia dalelę šalies grožio.
Autorė nemažai dėmesio skiria ir Irano pastatų architektūrai. Isfahanas – vienas gražiausių ir geriausiai turizmui pritaikytų Irano miestų. Šio miesto aikštė netgi yra saugoma kaip USESCO kultūros paveldo objektas. Šiuo metu Irane vis gauseja ir moderniosios architektūros. Kaip ir Vakaruose, taip ir čia auga dangoraižiai, modernūs metalo ir stiklo statiniai. Knygoje taip pat pateikiami įdomus faktai apie Irano pasiekimus mokslo srityje. Teigiama, kad pagal augimą mokslo sektoriuje Iranas pasaulyje yra 1-asis. Iranas laikomas pereinamosios ekonomikos šalimi ir priskiriamas besivystančių šalių grupei. Autorė apžvelgia ir šalyje esančias problemas, tokias kaip jaunų žmonių emigracija į kitas šalis.
Autorė taip pat daug dėmesio skiria žmonėms ir jų gyvenimams, kasdieniams darbams ir taisyklėms. Vienas įdomiausių iraniečių bruožų – skirtumai tarp tų pačių žmonių gatvėje arba viešojoje erdvėje. Privačioje aplinkoje išryškėja jų šiltas ir džiaugsmingas būdas. Nors šalis turi vieną niūriausių įvaizdžių pasaulyje, nors gatvėse atmosfera atrodo slogi, privačioje erdvėje žmonės dažniausiai yra džiaugsmingi, nuotaikingi, šnekūs. Iraniečiai juokiasi daug ir garsiai. Taip pat ryškus iraniečių bruožas, greitai krintantis į akis užsieniečiui, – polinkis didžiuotis savo šalimi, ypač kelių tūkstančių metų garsia ir garbinga istorija, tačiau jie dažnai gėdijasi savo dabartinės politinės situacijos. Perskaitę knygą, galime matyti, jog Iranas turi nemažai panašumų ir su kitomis šalimis. Jie taip pat švenčia mums visiems gerai žinomas šventes (Naujieji metai).Kaip knygoje rašo autorė, „Mūsų šalių istorija ir kultūra, mūsų religijos turi daugiau panašumų, nei galime pagalvoti“. Iranas nėra tik karų siaubiama šalis, kaip dažniausiai galime išgirsti, tai vis labiau modernėjanti šalis. Šioje knygoje Iraną pamatysite tokį, kokio nesitikėjote.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top