Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Paukštys, Saulius
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2014
Leidykla: Tyto alba

Fotomenininko Sauliaus Paukščio knyga „Į Bankoką per 40 dienų“ – tai dienoraščio forma pateiktas kvapą gniaužiančios kelionės aprašymas ir atsiminimai. Pati kelionė buvo rengiama siekiant paminėti legendinių Lietuvos lakūnų – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno – begalinės drąsos skrydžio per Atlantą aštuoniasdešimtmetį. Per beveik du mėnesius trukusį motociklininkų ir dviem automobiliais juos lydėjusių draugų žygį buvo įveikta daugiau nei keturiolika tūkstančių kilometrų pačiais įvairiausiais keliais: nuo Latvijos, Rusijos, Kazachstano iki Kinijos, Laoso ir, galiausiai, Tailando.

Skaitytojo dėmesį patraukia ir neįprastas knygos formatas – viršelyje kelionės komanda su šios knygos besišypsančiu autoriumi priešakyje. Antrame knygos lape pavaizduotas visos kelionės maršrutas žemėlapio kontūruose. O visoje knygoje gausu fotografijų (autoriaus asmeninis archyvas bei kelionės draugų užfiksuotos akimirkos), kuriose vaizduojama ne vien įspūdinga Azijos gamta ar miestų architektūra, bet ir labai asmeniškos detalės – kelionės dalyvių maistas, jausmingos ir juokingos akimirkos ir  net nuorodų į tualetą nuotraukos. 42-uose skyriuose yra atskleidžiamos pačios įvairiausios kelionės detalės, yra atskiri skyreliai ypatingoms istorijoms ir, kas visai netikėta, miestų ar kitų įspūdingų vietų labiau moksliniams aprašymams, siekiant praplėsti skaitytojo matymo, o galbūt ir mąstymo lauką. Šie smėliniame fone esantys skyreliai yra trumpi ir labai detalūs, suteikiantys pagrindinę svarbiausią informaciją apie vietovę ar kultūrinį objektą. Autorius knygoje vartoja labai daug įvairių meninių priemonių (deminutyvų, palyginimų, epitetų, hiperbolių ir kt.), daug šnekamosios kalbos, humoro,  kartais pasitelkiant ironiją ar net sarkazmą, nebijo pašiepti. Taip pat, netrūksta jo subjektyvios nuomonės, praktiškų patarimų, kur geriau ir pigiau apsistoti ar skaniau pavalgyti, ir įvairių netikėtų buitinių pastabų. Detaliai aprašomi miestai, kaimai, viešbučiai ir įvairios maitinimo įstaigos bei kiti objektai.

Kūrinys prasideda jausmingu atsisveikinimu su artimaisiais Vilniaus degalinėje, besidaužančių pneumatinių kūjų statybininkams griaunant automobilių plovyklos pamatus fone. Pirmieji nuotykiai prasideda dar neišvažiavus iš Lietuvos (sugenda navigatorius), vėliau seka negailestingi Latvijos keliai, kuriais mėginant važiuoti vienoje vietoje net išlekiama į priešpriešinio eismo juostą ir vos išvengiama avarinės situacijos. Vėliau Rusija juos pasitinka su vandens neturinčiais viešbučiais, surrealistiniais bevardžiais kaimais ir sovietiniu maisto asortimentu. Kazachija sužavi savotišku maisto kultu, išpuoselėtu Konstanajaus miestu ir šiltu priėmimu Lietuvos ambasadoje. Toliau – didžioji Kinija, kurioje beprotiškai netvarkingas eismas, bendravimas gestų kalba su vietiniais gyventojais ir daugeliu kitų vakariečiams vis dar sunkiai suprantamų dalykų. Ištrūkus iš neaprėpiamų Kinijos plotų pasiekiamas Laosas ir, galiausiai, Tailando sostinė Bankokas. Kelionė baigiasi žygio dalyvių specialiu oficialiu mero priėmimu miesto rotušės priėmimų salėje, kur kelionės organizatorius papasakoja apie žygį, Lietuvos lakūnų žygdarbį ir dabartinės kelionės misiją. Čia ilgas ir nuotykingas žygis oficialiai baigiasi. Kelionėje teko patirti teko patirti daug nuotykių, pamatyti, kaip gyvena žmonės skirtingose šalyse, susidurti su įvairiomis situacijomis: pabuvojo ir dykumose, ir džiunglėse, ir apledėjusiuose kalnuose, plaukti upėmis ir pakilti net iki ledynų. Autoriaus manymu, įspūdžiai ir vaizdai bėgs dalyviams akyse dar ilgai. Na, arba iki sekančios kelionės.

Saulius Paukštys – fotografas, menininkas, publicistas, meno kritikų laikomas vienu ryškiausių postmodernizmo Lietuvos fotografijoje atstovų, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Yra surengęs personalinių parodų Lietuvoje, JAV, Kanadoje, Lenkijoje, Olandijoje ir Kirgizijoje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top