Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Rushdie, Salman
Vertė: Žalytė, Danguolė
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Rushdie, Salman. The Ground Beneath Her Feet.  Jonathan Cape, 1999.


ISBN: 9955-08-261-5
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2003
Leidykla: Alma littera

„Žemė po jos kojomis“ – neeilinis romanas, kuriame pagrindinė veikėja, dieviško balso garsi roko dainininkė Vyna Apsara jau pirmame skyriuje tragiškai žūva žemės drebėjimo metu. Po to pasakotojas, fotografas Umydas „Rajus“ , Vynos vaikystės draugas ir meilužis, grįžta į praeitį ir istoriją pradeda sekti chronologiškai, nors nevengia užbėgti įvykiams už akių ir prasitarti, kas nutiks ateityje.

Romane persipina daugybė įvairių, daugiausia tragiškų, siužeto linijų, tačiau pagrindinė yra Vynos ir genialaus muzikanto Ormaus Kamos fatališką meilės istorija. Ją geriausiai apibūdina romano citata: „Ormui Kamai meilė reiškė viso labo gyvenimą ir mirtį. Meilė truko visą gyvenimą ir pergyvendavo mirtį. Meilė buvo Vyna, be Vvnos, nebuvo nieko, tik tuštuma.“ Vyną Apsarą nuo vaikystės beviltiškai mylėjo ir pasakotojas Rajus, tačiau ekscentriška ir skandalinga dainininkė, kuri iki mirties mylėjo Ormų, nepriklausė nė vienam vyrui. Asmeninių tragedijų užgrūdinta Vyna mylimųjų gyvenimuose  vis pasirodydavo ir vėl dingdavo, kiekvieną kartą juos skaudžiai paliesdama ir pakeisdama. Ir kai pasakotojas slapčia vylėsi pagaliau atėmęs Vyną iš jos gyvenimo meilės Ormaus, žemė po jos kojomis atėmė Vyną iš jų abiejų.

Romanas pasižymi veikėjų gausa ir plačiais jų charakterių aprašymais bei išplėtotomis istorijomis. Net ir epizodiniai veikėjai nėra pamirštami, autorius randa tinkamą momentą  papasakoti, kaip vystėsi jų gyvenimai.  Siužetinės linijos meistriškai sujungtos tarpusavyje, kiekviena iš jų daro įtaką pagrindinei istorijai. Dėmesys skiriamas ir Bombėjaus miestui, suvaidinusiam svarbų vaidmenį veikėjų gyvenimuose.

Kūrinyje taip pat gausu Graikijos ir Indijos mitologijos, jos analizuojamos, ieškoma paralelių, veikėjai lyginami su dievais. Romane minimas ne vienas mitas, tačiau svarbiausia yra  aliuzija į senovės graikų legendą apie Orfėją ir Euridikę. Mitas apie meilę, muziką ir mirtį, todėl su juo sugretinama ant tų pačių pamatų pastatyta Vynos Apsaros ir Ormaus Kamos istorija.

Salmanas Rushdie (g. 1947 m. Bombėjuje, Indijoje) yra indų kilmės britų rašytojas ir eseistas. Visame pasaulyje išgarsėjo parašęs romaną „Vidurnakčio vaikai“, už kurį gavo vieną iš svarbiausių literatūros apdovanojimų – Bukerio premiją. „Žemė po jos kojomis“ – priešpaskutinis rašytojo romanas. Jis vadinamas  vadinamas alternatyvia roko muzikos istorija. Pagal Salmano Rushdie tekstą airių grupė „U2“ sukūrė tokio pat pavadinimo dainą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top