Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Liu, Cixin
Vertė: Kondrotas, Saulius Tomas
ISBN: 9786094274367
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2020
Leidykla: Kitos knygos
„Trijų kūnų problema“ – tai pirmoji iš trijų dalių mokslinės fantastikos knygų serijos „Žemės praeities atminimui“, pasakojanti apie žmonių susidūrimą su kita civilizacija ir dilemą ar tai reiškia Žemės išsigelbėjimą, ar pražūtį.
Romanas vyksta Kinijoje 1967-aisiais metais, Kultūrinės revoliucijos metu. Knygoje aprašoma nepagražinta režimo realybė, kuri sugriovė ne vieno žmogaus gyvenimą, o kai kuriuos net pražudė. Iš tiesų net sunku patikėti, kad knyga, parodanti raudonojo režimo trūkumus, buvo leista publikuoti, žinant kokia stipri cenzūra ten egzistuoja. Tačiau galbūt taip ir nebūtų, jei autorius kiniškoje versijoje nebūtų tų scenų „paslėpęs.“ Nors romanas vyksta antimoksliškoje aplinkoje, Kinijos mokslininkai vis tiek sugeba siųsti į kosmosą signalus ir siekia užmegzti ryšį su nežemiškomis civilizacijomis. Vieną dieną jų signalą pagauna nežemiška rasė. Šią rasę kamuoja viena grėsmė – „trijų kūnų problema“, todėl ilgai nelaukę ateiviai nusprendžia vykti į Žemę. Tik Trisoliario planetos gyventojai nėra taikūs ir ruošiasi atakuoti Žemę.
Tačiau ši svetima civilizacija per visą knygą iki Žemės taip ir neatskrieja. Knygos esmė yra papasakoti, kaip vyksta pasiruošimas atieivių priėmimui: Žemėje žmonės skirstosi į dvi skirtingas puses – vieni ketina kovoti su galimais užkariautojais, o kiti ruošiasi sutikti ateivius svetingai ir padėti jiems pakeisti senąjį pasaulį nauju, nes yra nusivylę dabartine situacija. Toks laukimas metų metus tampa kultu ir kai kuriems virsta religija, kurioje kaip ir kitose religijose netrūksta pramanų, mistikos, atsivertimų, išprotėjimų, atvedančių iki savižudybės ir pradinės religijos idėjos iškreipimo.
Knygoje autorius sugeba sujungti istoriją, mokslą, filosofiją, politiką, sąmokslo teorijas ir kosmologiją, ir taip supina realybę su fantastika, faktus su spekuliacijomis. Jis iškelia klausimą, ar įmanoma išvengti ateivių išsiveržimo ir kolonizacijos, o galbūt tai gali padėti pakeisti pasaulį ir išspręsti daugybę jį kamuojančių problemų. Jis kalba apie vis dar vieną didžiausių žmonijos mįslių ir priverčia susimąstyti dar kartą: ateiviai nebūtinai pasirodys tolimoje ateityje – jie gali ir niekada mūsų nepasiekti, o galbūt juos sutiksime jau rytoj. Tačiau autorius detaliai neaprašo eksperimentų ar pačio bendravimo su ateiviais – jis labiau gilinasi, kaip visa tai veikia civilizacijos ateitį ir nubrėžia aiškią paralelę tarp dviejų tolimų civilizacijas – Trisoliario civilizacija, nors ir pažangesnė už žmoniją, tėra tik mūsų netolimos ateities atspindys, nes idealizmas ir gyvenimas dėl tautos idealų, pamirštant asmeninę laimę, tampa abiejų civilizacijų pragaištimi.
Liu Cixin – skaitomiausias Kinijos mokslinės fantastikos autorius, pirmasis prestižinio Hugo apdovanojimo laureatas kinas, gimęs 1963 metais. Rašytojas net devynis kartus laimėjo Kinijos mokslinės fantastikos „Galaxy“ premiją, o „Trijų kūnų problema“ taip pat buvo nominuota „Nebulos“, „Locus“, „Prometėjo“ apdovanojimams. Ši Liu Cixin knyga išversta į daugiau nei 20 pasaulio kalbų, o pasaulyje parduota daugiau nei 8 mln. jos kopijų, o Markas Zuckerbergas pasirinko ją „Facebook“ programai „Knygų metai“.