Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Shafak, Elif
Vertė: Bielskytė, Eglė
ISBN: 978-9986-16-772-3
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2010
Leidykla: Tyto alba

,,Stambulo pavainikė‘‘ – paslaptingas bei intriguojantis romanas, kuriame persipina praeitis ir dabartis; aptariama skaudi turkų bei armėnų istorinė patirtis. Dviejų skirtingų šeimų ištakos susilieja ir gyvenimus negrįžtamai pakeitusios giminės paslaptys galiausiai iškyla į paviršių. Knyga prasideda tragiškai – autorė aprašo jaunos turkės vizitą pas ginekologą, kad šis atliktų abortą, tačiau įvykiai pasisuka netikėta linkme ir toks likimo posūkis iššaukia virtinę kitų, sunkiai įsivazduojamų nutikimų, kurie, pasak autorės, gali įvykti tik Stambule. Toliau pasakojama apie stambulietę Asją Kazandži – keistuolę nihilistę paauglę, gyvenančią po vienu stogu su šešiomis savaip keistomis tetomis, mat visus giminės vyrus nuolat ištikdavo netikėta mirtis. Greta Asjos portreto plėtojama ir armėnų klimės amerikietės Armanuš Čakmakčian gyvenimo istorija. Ji gyvena Arizonoje su mama ir turku patėviu, kartais vieši San Franciske pas tėvo gimines. Priešingai nei Asja, Armanuš gėrisi pasauliu ir nori kuo daugiau sužinoti apie savo giminės ištakas, tad vieną dieną nusprendžia atvykti į Stambulą.

Armanuš atvykus į Stambulą, įvykiai greitai plėtojasi. Nors ir būdamos skirtingos, Asja ir Armanuš randa bendrų interesų, delikačiai aptaria neliečiamą temą – turkų vykdytą armėnų genocidą bei suvokia, jog abi yra savo šeimų per didelės meilės įkaitės. Negana to, Stambulas nebūtų Stambulas, jei šalia kasdienio gyvenimo nevyktų magiški dalykai. Viena iš Asjos tetulių, pasitelkusi pagalbon stebuklingus džinus, diena iš dienos narplioja sudėtingą viešnios giminės istoriją ir atranda nė sapne nesapnuotų liūdnų likimo pokštų, kurių nedrįsta papasakoti net giminaičiams. Galų gale, romanas baigiasi netikėtai, tačiau dėsningai ir paradoksalu, bet su palengvėjimu, nes po daugelio nežinomybės metų paslaptys, gaubusios Čakmakčian ir Kazandži gimines, išaiškėja.

Šis romanas apie paslaptis, likimą, jaunystę ir istoriją. Tai painiai sunarpliota dalykų, galinčių nutikti tik Stambule, visuma. Nors istorija ir paini, tačiau verčianti susimąstyti apie tai, koks netikėtas ir negailestingas gali būti gyvenimas, kiek paslapčių jį gaubia, ir kiek daug mes nežinome.

Elif Shafak (g. 1971 m.) – viena žymiausių bei iškiliausių jaunesniosios turkų kartos rašytojų, trylikos knygų autorė. Gimusi Ispanijoje, gyvenusi daugelyje skirtingų miestų, šiuo metu gyvena Stambule ir Londone.  Jos kūriniuose jaučiamas stiprus ryšys su turkų kultūra, istorija, islamo mistika, ryškios šiandieninės turkų tapatybės paieškos. Vis tik rašytoja – savotiška kosmopolitė, rašanti angliškai bei turkiškai ir pasaulį tyrinėjanti ne tik turkų, bet ir kitų šalių atstovų akimis.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top