Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Sundaresan, Indu
Vertė: Žalytė, Danguolė
ISBN: 978-955-38-733-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2010
Leidykla: Alma littera
Elektroninė nuoroda::
www.almalittera.lt

Keturioliktojo Mogolų imperatoriaus Šah Džahano vaiko gimimas kainavo motinai gyvybę. Netekęs mylimos žmonos, imperatorius pražilo per vieną naktį, o savo kančią įkūnijo įspūdingu pastatu – Tadž Mahaliu. Moteris, kurios palaikai ilsisi bene gražiausiame pasaulio statinyje – Tadž Mahalio mauzoliejuje, kadaise buvo mylimiausia imperatoriaus Šan Džahano žmona Mumtaz Mahal. Kai gimdydama ji mirė, valdovas dvejus metus gedėjo, pražilo, išverkė akis, apleido valstybės reikalus, išsiuntinėjo vietininkauti sūnus ir atsidėjo savo sielvarto šventovės statybai. Vėliau turėjo daugybę moterų, bet nė viena jo nedžiugindavo ilgiau kaip naktį kitą: matyt, kas kartą jis tik skausmingai pajusdavo ko netekęs.

Apie Mogolų imperatorių dukteris ir seseris tikrai žinomas tik vienas dalykas: nuo imperatoriaus Akbaro (1542-1605) laikų joms buvo uždrausta ištekėti. Sostą galėdavo paveldėti bet kuris (o ne vyriausias kaip Europoje) princas, todėl pretendentų į karūną pakakdavo ir be žentų. Apie asmeninį princesių gyvenimą nežinoma beveik nieko: Mogolų istorikų nedomino bevaikės senmergės, o europiečiai apie griežtai saugomas haremo moteris, dėl menkiausio nieko baudžiamas mirtimi, tegalėjo surašyti turgaus paskalas.

Vyriausioji Šah Džahano duktė Džahanara po staigios motinos mirties tampa tėvo patikėtine, ir tai daugiausia, ko ji gali tikėtis. Kilmė ir tradicijos ją pasmerkia tyliam gyvenimui ir vienatvei. Tačiau princesė nusprendžia nepaisyti draudimų… Šlama šilkas ir muslinas, kibirkščiuoja briliantai, rūksta smilkalai, tvenkiniuose plaukioja auksinės žuvelės, stori persiški kilimai slopina žingsnius, vėjas atpučia žydinčių medžių aromatą, o naktį aliejinės lempos apšviečia tachtas, kalnus pagalvėlių, vėduokles ir šokėjas. Istorija susilieja su pasaka, ir brangakmeniais nusagstyto narvo durys prasiveria…

Šis Indu Sundaresan  romanas – apie Šan Džahano valdymo laikus, Tadž Mahalio statybą ir Mumtaz Mahal vaikų likimą. Apie puošnų, žiaurų ir spalvingą Mogolų Indijos istorijos puslapį. Ši knyga yra grožinės literatūros kūrinys. Vardai, personažai, vietos ir nutikimai yra arba autorės vaizduotės kūriniai, arba naudojami kaip meninė priemonė. Bet koks panašumas į tikrus įvykius, vietoves ar asmenis yra visiškai atsitiktinis.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top