Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: Kinų
Išversta iš: Rusų
Autoriai: Ai Mindži
Vertė: Levinskas, Edvardas
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Ai Mingzhi. Hushi riji. Zhongguo Dalu, 1957


Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1961
Leidykla: Valstybinė grožinės literatūros leidykla

Romane “Seselė” yra pasakojama apie merginą Dzian Suchua,kuri baigusi medicinos seselių studijas Šanchajuje, išvyksta dirbti į šiaurės Kiniją. Kuomet seselėms buvo skiriamos darbo vietos įvairiausiose Kinijos vietose, mergina bijojo ne to,kad bus paskirta kur nors toli nuo namų,bet bijojo,jog turės vykti be savo geriausios draugės Tan Siaofanos. Tuo metu, kada buvo Suchua eilė išgirsti,kur ji bus skiriama,direktorės kabinete buvo vyriškis Gao, kuris  tuo metu kaip tik prašė paskirti žmonių dirbti į šiaurę. Dzian Suchua pasakė,jog ji kartu su savo drauge Siaofana galėtų ten dirbti, ir  direktorė Linė tam pritarė.

Merginos planams vykti į tokį atokų kraštą nepritarė jos vaikinas gydytojas Chaožu. Jis net prašė ligoninės valdžios, jog Suchua būtų paskirta dirbti kur nors Šanchajuje, tačiau pati mergina tam nepritarė,ji norėjo padirbėti svetur. Taip pat Chaožu bandė įtikinti ir Suchua mamą, kad ji savo vienintelę dukrą atkalbėtų nuo išvažiavimo. Prieš pat Suchua išvykimą mama paslėpė traukinio bilietą. Mergina niekur neradusi bilieto labai nusimena, tad mama tai pamačiusi visgi nusprendžia grąžinti tą bilietą: įdeda jį į palto kišenę ir pasako dukrai paieškoti jame.

Pagaliau merginos išvyksta į šiaurės Kiniją. Dirbti turėjo netoli statybų rajono, pagrindiniai pacientai čia buvo statybininkai. Naujojoje darbo vietoje seselės turi priprasti prie nuolat žemiau nulio esančios temperatūros. Tan Siaofana buvo paskirta dirbti kartu su daktaru Ni Dekujumi. Merginai čia dirbti patinka,su daktaru jie puikiai sutaria. Vėliau Siaofana ir Ni Dekujus pradeda susitikinėti, kol pagaliau jie net susituokė. Na, o Suchua turėjo dirbti kartu su Mo, daktaru, visiškai priklausomu nuo kortų žaidimų, ir  jo mylimąja Chuejina. Iš pradžių Chuejina naujosios seselės nemėgsta,tačiau vėliau po truputį santykiai klostosi vis geriau. Suchua įrodo,kokia darbšti ir atsidavusi darbui ji yra, visi darbininkai ją iškart pamėgsta.

Dzian Suchua su savo vaikinu, likusiu Šanchajuje, rašo vienas kitam laiškus. Laiškuose Chaožu skundžiasi, kaip gi mergina galėjo taip pasielgti, kadangi vaikinas planavo vesti Suchua: vėliau ši namie augintų vaikus, kai tuo tarpu jis toliau dirbtų ligoninėje. Tačiau planai buvo tik jo, jais Chaožu pasidalino tik kai sužinojo, kad jo mylimoji išvyksta.

Praėjus šiek tiek laiko vaikinas pradeda susitikinėti su Suchua kurso drauge Ma Feisia. Ma Feisia neprilygsta Dzian Suchua, tad Chaožu visgi nutaria aplankyti  Suchua šiaurės Kinijoje, nes su šia jam visgi būdavo paprasčiau. Manė atvyksiąs dar pakeisti merginos nuomonę ir kartu su ja grįžti į Šanchajų. Galiausiai jam atvykus į statybų rajoną, Suchua pamato kaip pasikeitęs yra jos mylimasis. Jai toks Chaožu nepatinka. Pora išsiskiria, ir jis išvažiuoja atgal į Šanchajų.

Po to mergina suserga. Nenorėdama pasiduoti ligai, vis tiek eina į statybų rajoną, gydo darbininkus, tačiau užsilipus aukštai jai susvaigsta galva, ir Suchua krenta žemyn. Patyrusi keletą rimtų sužalojimų, ji sugeba atsitiesti ir nekantrauja kuo greičiau grįžti į darbą. Sužinojusi apie merginos nelaimę, kaip galėdama greičiau į šiaurės Kiniją atskuba Suchua mama Ženė. Ženė pasako dukrai, kad vos tik grižęs po vizito pas Suchua, Chaožu vedė Ma Feisia. Mergina šią žinią priima gana gerai.

Kiekvieną dieną ligoninėje ją lankydavo statybų viršininkas Gao. Jau nuo pat pirmų Suchua atvykimo į šiaurę dienų, Gao mergina patiko, tačiau mergina juo susidomėjo tik tuomet, kai jam reikėjo išvykti į naują statybų objektą, Romanas ir baigiasi tuo, jog Suchua galiausiai atskuba išlydėti Gao ir mojuodama žada jį lankyti.

Ai Mindži – rašytojas komunistas, gimęs 1925 metais Šanchajuje. Būsimojo rašytojo šeima gyveno skurdžiai, tad berniukui nuo pat mažens teko dirbti: jis buvo išnešiotoju, mokiniu krautuvėje,gatvėse pardavinėdavo laikraščius. Būdamas paaugliu Ai Mindži pradėjo lankyti mokyklą, bet kilo karas,1941 metais vaikinui teko mesti mokyklą. Ilgus metus jis klajojo po kraštą, po to dirbo mokytoju vidurinėje mokykloje ir vėliau buvo redaktoriumi leidykloje. Per tuos metus jis parašė pirmuosius literatūrinius kūrinius : apysaką „Dvidešimt keturios valandos Šanchajuje“, romaną „Ruduo miglų mieste“, apsakymų rinkinį „Badmetis“. Vėliau parašė romaną „Kova nesilpnėja“ bei apsakymų rinkinį „Lenktyniavimas“. 1957 metais Ai Mindži parašė romaną „Seselė“, šio romano motyvais sukurtas kino filmas „Medicinos sesers užrašai“ .

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top