Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Nguyen, Viet Thanh
Vertė: Rosenaitė, Ina
ISBN: 9786094664892
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2020
Leidykla: Tyto Alba

„Šalininkas“ – tai pusiau prancūzas, pusiau vietnamietis bevardis pasakotojas, kurio istorija, pasakojama pirmuoju asmeniu, tampa išpažintimi.

Pasakojimas prasideda nuo Saigono žlugimo, kurio metu pagrindinis veikėjas užima aukšto rango generolo specialiojo skyriaus, centrinės antikomunistinės Pietų Vietnamo armijos žvalgybos organizacijos, padėjėjo pareigas. Visgi, neilgai trukus skaitytojams yra atskleidžiama, jog pagrindinis veikėjas nėra toks, kokį save pristato, iš tiesų jis yra komunistų šnipas, kurio užduotis stebėti ir raportuoti visą Specialiojo skyriaus veiklą Amerikoje. Kuomet kūrinio herojus yra perkeliamas į Jungtines Amerikos Valstijas, prisidengęs Orientalistikos studijų departamento asistento pareigomis, jis nenutraukia jam patikėtos misijos ir slaptais laiškas informuoja komunistus apie kuriamus kontrrevoliucinius planus susijusius su Vietnamu. Nors Vietnamo karas eina į pabaigą, visgi, Vietnamo kova su komunizmu dar tik įgauną pagreitį.

Nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog pagrindinis herojus nenusipelno skaitytojo simpatijos dėl dviveidiškumo ir kitiems žmonės sukelto skausmo, visgi jautriai ir intymiai atskleistas pasakotojo vidinis pasaulis, nepalieka abejingų. Tai istorija apie žmogų, kuris nuo gimimo jautėsi kitoks, susidvejinęs, lyg pašalinis savo gyvenimo stebėtojas. Nors jis nuoširdžiai tiki komunizmo idealais, visgi, jo jautri prigimtis nėra svetima kitų skausmui. Jis nuoširdžiai užjaučia tuos kurių gyvenimą pasmerkė jo darbas, tačiau lygiai taip pat užjaučia ir tuos, kurie pasmerkė jį patį.

Romanas įtraukia ir sužavi nepagražinta tiesa, neišaukštintais herojais, nejaučiama simpatija nei vienai kariaujančiai pusei. Pagrindinis herojus, atsidūręs dviejų priešingybių sandūroje, palaiko ir priklauso joms abiem, tačiau giliai širdyje – nė vienai.

Kuri kariaujanti pusė nugalės, kuomet pagrindinis tavo priešas esi Tu pats?

Vietnamo amerikiečių profesorius Viet Thanh Nguyen kaip grožinės literatūros rašytojas debiutavo 2015m., parašęs istorinį šnipų romaną „Šalininkas“ (ang. „Sympathizer“). Šis kūrinys pelnė tarptautinį skaitytojų pripažinimą ir 2016m. laimėjo Pulitzerio premiją už grožinę literatūrą. Iš viso „Šalininkas“ buvo nominuotas 14-ai premijų, iš kurių gavo 8.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top