Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: japonų
Autoriai: o Komatsu, Saky
Vertė: Ališauskas, Arvydas
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Komatsu, Sakyo. Ashita dorobo, Tokyo: Kodansha, 1965.


Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1973
Leidykla: Vaga

Japonų rašytojo Sakio Komacu romane „Rytdienos grobikai“, pagrindiniu veikėju yra pasirenkamas eilinis didelės Japonijos kompanijos tarnautojas Judzo Toda, kurį spaudžia kasdieniai rūpesčiai: problemos darbe, pykčiai su sužadėtine, prasta ekonominė situacija. Tačiau vieną dieną, sutikus būtybę iš kitos planetos, visos planetos likimas patenka į Todos rankas. Monotoniška kasdienybe ironiškai besiskųsdavęs veikėjas patiria netikėtus ir kardinalius gyvenimo pokyčius: yra priverčiamas svarstyti pačias svarbiausias Žemės problemas nebe savo jaukioje uždaroje dėžutėje, o realiame lygmenyje, žinodamas, kad jo sprendimai viską keičia.

Nenuostabu, jog suuodę Todos galią, prisistato įvairūs įtakingi žmonės, bandantys tą galią išnaudoti savo tikslams. Ar savo skyriaus viršininkui metų metus tarnavęs žmogus pasiryžęs savarankiškai priimti logiškus ir moraliai teisingus sprendimus, ar nenorėdamas didelės atsakomybės perleis galią to betrokštantiems monopolistams? Pagaliau turint galimybę nutraukti karus Žemėje ir siekti amžinos taikos, ar jam užteks drąsos kažką keisti?

Sakio Komacu, užkabindamas svarbiausias žmonijos moralines problemas, šiame romane priveda Žemę prie visiško chaoso slenksčio. Skaitytojui nėra sunku įsitraukti į pagrindinio veikėjo vaidmenį ir tarsi patirti visą veiksmą jo akimis. Sugretindamas skaitytoją ir Todą rašytojas siekia, kad kiekvienas iš mūsų suprastų, kad Žemės likimas ne galingųjų ir nepasiekiamųjų, bet paprastų žmonių rankose. Todėl net karo ir taikos, žmonijos išlikimo ir išnykimo klausimai yra tik mūsų pačių valioje. Ką darytumėte, jeigu būtent Jūs pirmasis sutiktumėte protingesnį už mus atvykėlį iš kosmoso, o ne Pentagono tribūna ar Japonijos imperatorius? Ar Jūs sugebėtumėte priimti geresnius sprendimus nei pagrindinis veikėjas?

Šiuo romanu autorius žadina kiekvieno iš mūsų sąmoningumą ir atsakomybės jausmą. Taip romane išryškinama, kad kiekvieno sprendimo pasekmės gali būti tokios pat tragiškos, kaip pasyvumo. Taigi, siužete vaizdingai nupasakojamas drastiškai besikeičiantis mūsų pasaulio veidas. O visko, ką esame sukūrę, laikinumą pabrėžia iš romano veikėjų rankų netikėtai slystantys dalykai, kurių egzistavimas priimamas kaip garantuotas.

„Rytdienos grobikai“ – mokslinės fantastikos siužeto romanas. Nors išleistas leidyklos „Vaga“ 1973 metais, stebina savo šiuolaikiškumu. Jame įtraukiančiai ir tiksliai nupasakojamos moralinės, politinės bei socialines problemos, su kuriomis galima plačiai sieti ir dabartinę XXI a. pasaulinę situaciją.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top