Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Min, Anchee
Vertė: Groblytė, Jovita
ISBN: 978-5-415-02094-2
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Vaga

„Raudonoji Azalija” – tai autorės Anchee Min autobiografija. Knyga suskirstyta į tris dalis, tris ypač jaudinančius autorės gyvenimo komunistinėje Kinijoje etapus. Knygoje Min atvirai pasakoja savo gyvenimo istoriją, labai svarbi tampa seksualinės laisvės tema. Autorė aiškiai ir drąsiai perteikia tuometinę kinų visuomenę vėlyvuoju Mao valdymo laikotarpiu.

Pirmoji knygos dalis pasakoja apie Min vaikystę Šanchajuje, ryškiai vaizduojama politinė propaganda visuomenėje, kalbama apie vaikų auklėjimą tapti tinkamais komunistinės šalies piliečiais. Anchee Min, vadovaudamasi to meto ideologijomis, pirmininko Mao mokymais, buvo pripažinta ir priimta į mažųjų raudonųjų sargų politinį sąjūdį. Min tapo savo rajono Mao aktyviste, labai mėgo ir dažnai klausėsi draugės Dziang Čing, ponios Mao, revoliucinių operų. Būdama septyniolikos, mokyklos direktoriaus buvo paskirta tapti valstiete ir išsiųsta dirbti į „Raudonosios ugnies“ kolūkį.

Antroji knygos dalis pasakoja apie autorės gyvenimą kolūkyje, pirmąją meilę, homoseksualumą ir nusivylimą Partija. Kritiškiausiu gyvenimo kolūkyje laikotarpiu, kai Anchee Min galėjo būti pripažinta reakcioniere, moteris buvo atrinkta vykti į Šanchajaus kino studiją mokytis aktorystės. Trečioje dalyje veiksmas vėl grįžta į Šanchajų, o vėliau persikelia ir į Pekiną. Šanchajaus kino studijoje autorė turi konkuruoti su kitomis dalyvėmis, kad gautų pagrindinį vaidmenį filme „Raudonoji Azalija“, kuris statomas pagal ponios Mao operą. Raudonoji Azalija – tai tautos didvyrė, revoliucionierė, Raudonosios armijos karė, Mao žmona, Dziang Čing. Raudonąja Azalija tapti Min pavyksta tik knygos pabaigoje, tačiau tuo metu, 1976-ųjų metų rugsėjo 9-ąją miršta Mao, vyriausybę perima Deng Siaopingas, o Dziang Čing laukia mirties bausmė. Mirus Mao, autorei buvo liepta grįžti atgal į kolūkį, iš kurio ji taip stengėsi ištrūkti. Vis dėlto, padedant draugui, neišvyko ir šešerius metus dirbo Šanchajaus kino studijoje, kol 1984-aisiais buvo gautas sutikimas išvykti į Ameriką, dėl kurio Min ilgai kovojo.

Reikia paminėti, jog Anchee Min „Raudonąją Azaliją“ rašė anglų kalba aštuonerius metus, per kuriuos sugebėjo sukurti ryškų tuometinį Kinijos paveikslą bei labai vaizdingai perteikti atvirą bei moralią gyvenimo istoriją Mao eros laikotarpiu.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top