Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: Hebrajų k.
Išversta iš: Hebrajų k.
Autoriai: B. Yehoshua, Abraham
Vertė: Gudelytė, Kristina
ISBN: 978-609-444-249-0
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2018
Leidykla: Sofoklis

,,Ponas Manis“ tai knyga apie šešių kartų Manių šeimos istoriją. Romano veiksmas vyksta nuo XVIII amžiaus vidurio iki XX amžiaus pabaigos. Tačiau knygoje įvykiai šokinėja laiko juosta – nėra aprašomi nuosekliai. Aprašydamas šį ypatingai sudėtingą laikotarpį žydų tautai, autorius Abrahamas B. Yehoshua ne tik atpasakoja istorinius įvykius, bet ir atskleidžia vidinį pasaulį žmogaus, atsidūrusio politinės nesantaikos, žiaurumo bei represijų centre.

Šis literatūros kūrinys yra ypatingas savo siužeto pasakojimu. Romaną sudaro penki pokalbiai tarp dviejų personažų. Tačiau vienas iš pagrindinių šios knygos unikalumų yra dialogų išdėstymas. Aprašomas pokalbis tik iš vieno kalbančiojo pusės, taip suteikiama galimybė skaitytojui pasitelkti fantaziją ir įsivaizduoti kito kalbančiojo žodžius ar net pabūti jo vietoje. Tų pokalbių metu atskleidžiamos istorijos, kurių pagrindinis veikėjas yra vienas iš Manių giminės vyrų – ponas Manis. Pasakojamos istorijos vyksta įvairiose valstybėse: Graikijoje, Lenkijoje, britų okupuotoje Palestinoje bei Vokietijos okupuotoje Kretoje. Autorius aprašydamas įvairias šalis atskleidžia skirtingų tautybių žmonių požiūrį į žydų tautą tam tikru istoriniu laikotarpiu. A. Yehoshua sekdamas Manių giminės dramą aprašo Izraelio istoriją ir žydų tautos skaudžias patirtis: ilgą laiką besitęsiantys nesutarimai su Palestina ar žydų genocidas Antrojo pasaulinio karo metu. Herojų išgyvenimai tampa tautos patirtų negandų atspindžiu, kuris leidžia skaitytojui geriau suprasti Izraelio istoriją neaprašant jos tiesiogiai. Knygoje diskutuojamos amžinosios temos – meilė, karas, mirtis ir gyvenimo prasmė įtraukia skaitytoją į ,,Ponio Manio“ kelionę.

Abrahamas B. Yehoshua yra vienas iš geriausiai žinomų Izraelio rašytojų. Žymusis romanas ,,Ponas Manis“ susilaukė didelio pripažinimo, ko pasekoje buvo sukurta knygos ekranizacija – penkių dalių televizijos serialas  tokiu pačiu pavadinimu.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top