Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Min, Anchee
Vertė: Banelytė, Antanina
ISBN: 978-5-415-02039-3
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2008
Leidykla: Vaga

„Paskutinė imperatorė“ – tai tikrais faktais paremtos istorijos, pradėtos pirmoje knygoje „Imperatorė Orchidėja“, tęsinys, pasakojantis apie labai kontraversišką Kinijos istorijoje asmenybę, stiprią ir ryžtingą imperatorę, valdžiusią Kiniją paskutiniais Čing dinastijos gyvavimo dešimtmečiais. Romano veiksmo centre jau subrendusi moteris ir valdovė Tzu Hsi, iki pat Čing dinastijos žlugimo, vadinama „blogio ir intrigų valdove“, tačiau tuo pat gabi diplomatė, iš paskutiniųjų besistengianti išgelbėti Kinijos imperiją, jautri motina, išmintinga ir mylinti moteris.

Išgyvenusi Opiumo karą ir netekusi savo vyro imperatoriaus, imperatorė Orchidėja su kita regente, imperatore Nuharu, pradeda valdyti šalį. Jos ilgas ir neramus valdymas truko iki pat kito šimtmečio pabaigos. Visą savo gyvenimą imperatorė paskiria pastangoms išsaugoti imperiją, taip pat pati siekia auginti savo sūnų, kuris buvo patikėtas imperatorei Nuharu. Orchidėja būdama ne tik motina, tačiau ir galingos imperijos valdovė, deda visas pastangas, kad jos sūnus užaugtų didingu valdovu, galinčiu vėl paversti Kiniją stipria ir vieninga imperija. Tačiau laikui bėgant imperatorė ima suprasti, kad motinos ir regentės pareigos dažnai nesuderinamos ir kad Kinija privalo keistis, kitaip jos laukia žlugimas.

Šio romano pagrindinė tema – jausmingos ir nepasiduodančios jaunos moters virsmas politiškai sumania ir išmintinga valdove, kuri viską aukoja dėl savo meilės ir imperijos, pasmerktos žlugti.

Romane aprašomi ne tik svarbūs Kinijai istoriniai įvykiai, tačiau didelis dėmesys skiriamas pasakotojos, imperatorės Tzu Hsi  jausmams ir išgyvenimams.  Taip pat iš arčiau galima susipažinti su gyvenimu Uždraustajame mieste, kuris daugeliui mergaičių buvo nepasiekiama svajonė. Pagrindinė veikėja pati pripažysta, kad kadaise svajojusi pamatyti visus Uždraustojo miesto drakonus, laikui bėgant suvokė, kad šie rūmai tapo jos įkalinimo vieta, kur ji privalėjo atsisakyti visų savo svajonių.

Anchee Min gimusi Šanchajuje 1957 m. Sulaukusi septyniolikos išgyveno tris metus fizinės, psichinės ir emocinės prievartos darbo styovykloje. 1984 emigravusi į JAV, baigė Čikagos menų mokyklą, nepriekaištingai išmoko anglų kalbą ir rašo angliškai. Savo kūriniuose autorė pabrėžia stiprius moterų charakterius ir jų išgyvenimus. Rašytoja yra išleidusi 2 memuarų knygas  ir 6 romanus, tarp kurių yra ir „Imperatorė Orchidėja“  – vienas žinomiausių jos kūrinių, tapęs britų literatūros apdovanojimų finalistu.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top