Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: korėjiečių
Išversta iš: korėjiečių
Autoriai: Haildži
Vertė: Šiaučiūnas-Kačinskas, Martynas
ISBN: 978-9986-39-877-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2016
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjunga

Romano pagrindinis veikėjas kartu su žmona atvyksta į pajūrio miestą paminėti judviejų santuokos dešimtųjų metinių.(miestas nėra įvardijamas, tačiau veikėjui jis labai artimas ir gerai žinomas.) Naktį, vyras yra sulaikomas pareigūnų ir išvežamas į nežinomą vietą duoti parodymų už neva įvykdytą žmogžudystę. Veiksmas prasideda slogiame ir įtampos kupiname kambaryje: Į veidą atsukta blyški šviesa, antrankiais surakintos rankos ir viena mintis – kodėl yra …kaltinamas nusikaltimu, kurio neįvykdė ir yra klausinėjamas absurdiškų klausimų, kurie jo manymu, nėra susiję su pagrindine problema. Tačiau neturėdamas kitos išeities, jis paklusniai atsakinėja į visus užduodamus klausimus.

Romano eigoje sužinome daugiau apie pagrindinį veikėją: Tai keturiasdešimt trejų  metų Šiuolaikinės  filosofijos dėstytojas, dirbantis prestižiniame Seulo universitete ir rašantis filosofinio pobūdžio knygas. Šio pokalbio metu, išaiškėja aukos, kurią neva veikėjas nužudė, tapatybė – tai jo žmonos vyriausiasis brolis Kim Sunamas, kuris knygoje vadinamas „svainiu“.

Siužetas nėra nuoseklus, susipina praeities (prisiminimų) ir dabarties aspektai, kas šiek tiek glumina patį skaitytoją. Visa knyga – pagrindinio veikėjo monologas – tai atsakymai į klausimus, kuriuos užduoda vyrą klausinėjantys pareigūnai: „Prašote tiksliau papasakoti, ką tai reiškia? Puiku. Jeigu taip prašote, taip ir padarysiu.“

Romano pabaigoje pradeda aiškėti viso kūrinio esmė, kuri skaitytojui sukelia intrigą: Sunki liga ir pasąmonės sukurtas vaisius, kurio jis negali „paleisti“ ir susitaikyti su skaudžia realybe yra vienas iš „raktų“ vedančių į žmogžudystės išnarpliojimą.

Hailji ( tikrasis vardas Rim Jong Joo) (g. 1955) – Žymus Pietų Korėjos rašytojas. Lietuvoje jis lankėsi ne kartą ir parašė skaitytojų gerai įvertintą romaną „Užupio Respublika“ (liet, 2009) Autorius išleido trylika romanų, apsakymų ir du eilėraščių rinkinius. Pagal jo romanus yra kuriami filmai ir spektakliai. Šį romaną galime pavadinti sąmonės prigimties detektyvu, kur veikėjas – o kartu ir skaitytojas, atsiduria keistame pasaulyje, kuriame susipina dvi priešpriešos, o gyvenimo ir mirties perskyra čia itin sudėtinga.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top