Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Murakami, Haruki
Vertė: Nauronaitė, Jūratė
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Murakami, Haruki. Sekai no Owari to Hādo-Boirudo Wandārando. Tokyo: Kodansha, 1985.


ISBN: 9789955232438
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2004
Leidykla: Baltos lankos

Du pasauliai. Kas tikra, o kas ne? Kas yra realybė, o kas tėra mūsų pasąmonės vaisius? Romanas „Negailestinga stebuklų šalis ir Pasaulio galas“ nukelia skaitytoją į du skirtingus pasaulius. Pirmasis pasaulis – Tokijas netolimoje ateityje, kuriame informacija yra svarbiausias matas. Matas, kuris nulemia ateitį. Būtent dėl šios priežasties, dėl jos kovoja dvi įmonės. Viena iš jų – neva pavaldi vyriausybei, pavadinimu Sistema. Joje dirbantys kalkutekai bando apsaugoti ir, jei reikia, perkoduoti informaciją. Tuo tarpu semiotekai iš kitos kompanijos, Fabriko, bando ją pavogti. Nors šios dvi įmonės yra visiškai priešingos savo moraliniais įsitikinimais ir veiksmais, skaitytojams yra pateikiama nuomonė, kad ją gali valdyti vienas ir tas pats asmuo. Antrasis pasaulis – aukšta siena aptvertas miestas, iš kurio niekam nevalia išeiti. Siena esanti tokia aukšta ir tobula, kad ją įveikti gali tik laisvai skrajojantys paukščiai. Šiame mieste žmonės, netgi maistas, kitokie. Jiems visiems kažko trūksta, kažko svarbaus ir unikalaus. Jiems trūksta šešėlių bei svarbiausio dalyko – savasties, kurios nuotrupas saugo besiganantys vienaragiai. Tačiau, ką vis dėlto saugo pati siena?

Pagrindinis herojus – išsiskyręs, trisdešimt penkerių metų kalkutekas, kurio pagrindinis darbas ,,skalbti“ ir, pasitelkus pasąmonės jungtis, perkelti duomenis. Gavęs užduotį, veikėjas nuvyko apsaugoti seno mokslininko, kuris tyrinėja garso pašalinimą iš aplinkos, duomenis. Po susitikimo laboratorijoje, įsikūrusioje Tokijo kanalizacijos vamzdynuose, veikėjo pasaulis apsivertė aukštyn kojom. Jis ne tik sužinojo apie po miestu metro tuneliuose ir požemiuose gyvenančius padarus, INKiščius, bet taip pat apie Sistemos eksperimentus su jo kolegomis kalkutekais. Galiausiai, jis sužinojo ir apie savo pasąmonėje slypintį atskirą, aptvertą aukšta siena miestą – „Pasaulio galą“, kuris vis labiau ir labiau traukė veikėją į save.

Šie du pasauliai, dvi istorijos, tyrinėja žmogaus sąmonę, pasąmonę, tapatumą bei nemirtingumą.

1985 metais šis romanas buvo apdovanotas prestižine Tanizaki premija. Be to, pasakojimai iš šio romano „ Pasaulio galo“ dalies tapo vienu iš įkvėpimų Yoshitoshi Abe mangai ir anime pavadinimu ,,Medžio anglies plunksnų federacija“ (jap. Haibane Renmei). Abiejose darbuose yra miestas, iš kurio žmonėms negalima iškeliauti, taip pat siena, juosianti jį, upė, bei daugelis kitų panašių elementų.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top