Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: olandų
Išversta iš: olandų
Autoriai: Abdolah, Kader
Vertė: Mumėnaitė, Birutė
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Kader Abdolah, Het van del moskee, De Geus, The Netherlands, 2008


ISBN: 9789955233794
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2010
Leidykla: Baltos lankos

Romano siužetas prasideda 1969-aisiais Irano provincijos mieste Senedžane. Mečetės namuose gyvena garbinga ir turtinga šeima vadovaujanti pagrindinei miesto šventyklai. Centrinė romano figūra, turtingas kilimų pirklys, namų ir turgaus vadovas Aga Džanu, apie jį rutuliojasi visas veiksmas. Romane atskleidžiama šeimos kasdienybė, rytinės ir vakarinės pamaldos, vyrų, moterų ir vaikų santykiai.

Knygos pirmoje dalyje vaizduojamas idiliškas gyvenimas, niekam nieko netrūksta, visi visada laimingi. Tačiau pradedant plisti šacho Reza Pahlavio rėžimui prasideda neramumai. Pastarasis nori šalyje įvesti daugiau technikos naujovių, įvairių pramogų. Su kuo didieji ajatolos nesutinka ir priešinasi. Didžiojo ajatolos Chomeinio vedamas kultas pražudo begalę žmonių, kurie bent kiek palaiko šacho režimą ar komunistus, taip pat suskaldo mečetės namus. Dramatiškos Irano istorijos akivaizdoje ima byrėti šeimos vienybė – po 1979 m. religinės revoliucijos vieni namiškiai pasirenka fundamentalistų pusę, kiti stoja prieš juos. Taip vienos šeimos istorija atskleidžia harmoningo pasaulio griūtį, kai vertybe imamas laikyti fanatiškas tikėjimas ir nuolankumas valdžiai – nesvarbu, pasaulietinei ar religinei.

Kaderas Abdolah (gim. 1954 m.) neslepia kūrinio autobiografiškumo, kartoja, kad romanu norėjo nusilenkti savo vaikystės namams. Rašytojo slapyvardis skirtas bičiuliams atminti: du pseudonimo dėmenys – rašytojo draugų, kurie buvo nukankinti priešiškų režimų, vardai. Pats rašytojas buvo priverstas trauktis iš tėvynės ir prašytis politinio prieglobsčio Nyderlanduose, čia ir gyvena nuo 1988 m. Abdolah pasirinko rašyti svetima, išmokta nyderlandų kalba, norėdamas Vakaruose įprasminti savo tėvynės dramą, turtingą kultūrą ir istoriją.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top