Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Roy, Arundhati
Vertė: Žalytė, Danguolė
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Arundhati Roy. THE GOD OF SMALL THINGS. London: Harper Collins Publishers, 1997


ISBN: 9786090108888
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2013
Leidykla: Alma littera
Elektroninė nuoroda::
https://www.knyguklubas.lt/mazmoziu+dievas.html

Indų kilmės rašytojos Arundhati Roy romanas “Mažmožių Dievas“ – spalvingas, veržlus ir aistra gyvenimui alsuojantis šokis. Tai tartum žavi, trumpa kaitrios popietės Keraloje akimirka sugauta rašytojos mintyse ir įsprausta tarp knygos lapų. Čia susipina viskas – gyvenimas ir jo klastinga palydovė mirtis, nerūpestingas vaiko klegesys ir „mirštamo gyvenamo“ amžiaus vyresniųjų nepasitenkinimas kasdienybe, liečiamieji ir neliečiamieji.

Poetiškoje knygoje septynerių metų mergytės akimis vaizduojama vaikystės ir meilės istorija. Po 31 metų ji grįžta į griūvančius gimtuosius namus žaliojoje Keraloje ir prisimena šiuose namuose gyvenusius žmones: aklą senelę, gašlūną dėdę Čaką, besidedantį marksistu, viso pasaulio nekenčiančią giminaitę Mažę-kočamą, nuskendusią pusseserę iš Anglijos, dvynį brolį, kurio protas neatlaikė anų baisių įvykių, vienišą gražuolę motiną ir neliečiamąjį Veluthą, gyvybe užmokėjusius už meilę…

Anot filosofo Š. Paunksnio, „Indija – tai erdvė, kurioje gyvenantys žmonės turi panašių problemų, kaip ir bet kur kitur pasaulyje“. Būtent šiame romane vaizduojami vienos indų šeimos žemiški kasdieniai rūpesčiai, kuriuose persipina dvynių Rahelės ir Esthos vaikystės išgyvenimai bei prisiminimai jiems susitikus po net 23 metų; nuodėminga motinos aistra taip dvynių mylimam, tačiau niekingam neliečiamajam Veluthai, pusseserės iš Londono staigi, tarsi žiauri likimo išdaiga, mirtis.

Žavu tai, jog skaitytojas suvokia, koks negailestingas šios giminės likimas, tačiau pasakojama ramiai, be jokios nuoskaudos ar pykčio, kas rodo nepaprastą brandą – juk akis į akį susiduriama su bene skaudžiausiais gyvenimo prisiminimais. Nepaisant niūrių intonacijų, gyvenimą praskaidrina kad ir reti, bet gražūs momentai, slypintys smulkmenose. Mažmožiuose. Neįtikėtinas rašytojos dėmesys detalėms, kurias visad pastebime, tačiau niekad apie jas nesusimąstome, įtraukia tartum į mozaikišką, stebuklingą verpetą. Tik perskaitę kartais itin išplėstus tų be galo svarbių smulkmenų aprašymus nejučiomis nusišypsome ir patys atsiduriame kaitrioje, saulės išbučiuotoje verandoje ar prie liūluojančių Mynačalos upės vandenų, kurios dumblas pro kojų pirštus spaudžiasi nelyginant pasta.

Žaismingas autorės sprendimas iš dabarties netikėtai skaitytoją nukelti daugel metų į praeitį ir atgal nejučia įtraukia ir pažada, jog čia pat laukia svarbus epizodas, o leitmotyvinės frazės, kaip „mažas žmogeliukas, jo ant ratų nameliukas. Bum bum.“, „Vė Liau“ ir kt., atrodo, kartais padriką, pasakojimą apgalvotai, tarsi brangų paveikslą, įrėmina ir leidžia žavėtis juo įvairiausiomis perspektyvomis, nuolat atrandant kažką naujo bei, tuo pačiu, pasikartojančio.

Akį rėžiančios spalvos, užburiantys garsai ir viliojantys kvapai, kasdienybės kerai bei monotonija, begalinė meilė bei neaprėpiama neapykanta sau bei likimui – tai Keralos žmonių gyvenimas. Šis romanas plečia mąstymo horizontus bei pažadina iki šiol neatrastas vaizduotės kerteles; perskaičius jį niekad nebebūsite tokie patys – suprasite, jog gyvenimas daug platesnis ir įvairialypiškesnis nei iki šiol manėte.

„Mažmožių Dievas“ – didinga indiška melodrama, kupina sąmojo ir išmonės. Tai pirmasis ir vienintelis indės A. Roy romanas, apdovanotas 1997 m. prestižine Bookerio premija, o kritikų priskirtas prie įdomiausių ir vertingiausių XX a. knygų, išversta į daugiau kaip 40 kalbų. Visus Holivudo pasiūlymus ekranizuoti romaną autorė atmetė.

Arundhati Roy gimė 1961 m. lapkričio 24 d. Šilonge (Meghalajos valstija, Indija). Vaikystę praleido Ajemeneme (Keralos valstija, Indija). Baigė Delio architektūros koledžą. Vaidino kine, rašė scenarijus. 1992 m. pradėjo rašyti pusiau autobiografinį romaną „Mažmožių Dievas“, kurį baigė 1996 m. Pastaruoju metu tapo politine aktyviste ir kovotoja dėl taikos, pasmerkė Indijos branduolinius bandymus, globalizaciją, karą su Iraku. Beletristikos, kaip žadėjo, neberašo – tik straipsnius. 2004 m. apdovanota Sidnėjaus taikos premija. Gyvena Delyje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top