Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Amirezvani, Anna
Vertė: Lapinskienė, Aušra
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Amirrezvani, Anita. Equal of the Sun. Alma littera, 2013


ISBN: 978-609-01-1022-5
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2013
Leidykla: Alma littera

Lygi su saule”– tai intriguojantis pasakojimas apie valdžią, lojalumą ir meilę XVI a. Irano karališkajame dvare, Sefevidų dinastijos egzistavimo laikotarpiu. Istorija apie stipria moterį, vyriškame musulmoniškame pasaulyje. Princesė Pari – stipri, be baimė moteris, kurios drąsa neturėjo ribų. Pasakojimas papasakotas eunucho, Džavahero, lūpomis. Jis atėjo tarnauti į rūmus, kad sugrąžintų savo tėvui garbingą vardą. Jo tėvas buvo apkaltintas šacho išdavyste ir buvo nužudytas, tačiau Džavaheras negalėjo tuo patikėti.

Kai netikėtai miršta princesės tėvas – šachas, rūmuose kyla sumaištis, šachas nepaliko įpėdinio. Pari buvo jo pirmoji patarėja, išmananti rūmų politiką ir išmokusi viską, ką žinojo šachas. Tačiau, tuo istoriniu laikotarpiu, moterys negalėjo valdyti, jos galėjo būti tik patarėjos arba žmonos. Pari padeda į sostą patekti jos vyresniajam broliui, kuris pusę savo gyvenimo buvo uždarytas kalėjime jos tėvo įsakymu. Ji tikėjosi, jog brolis Ismailas įvertins jos pastangas ir paskelbs ją jo patarėja, tačiau karūnuotas Ismailas atsisakė bet kokios Pari pagalbos ir uždraudė jai kištis į rūmų politiką.

Po ilgų kalėjimo metų, šachas Ismailas visus laikė savo priešais, išdavikais ir bijojo būti nužudytas, todėl liepė išžudyti visus vyrus: brolius, pusbrolius, jų vaikus- visus, kurie gali pretenduoti į sostą, po jo mirties. Pari suprato, kokią klaidą ji padarė ir kad dinastijos egzistavimui ateina galas. Ji nusprendė bet kokia kaina nuversti naująjį šachą, net jeigu dėl to tektų paaukoti gyvybę.

Džavaheras – jos ištikimas tarnas, kuris padeda jai įgyvendinti visus jos ketinimus, patardamas ir rinkdamas reikiama informaciją. Džavaheras buvo Pari numylėtinis ir ji jį vadindavo brangakmeniu. Eunuchas ne tik padeda princesei spręsti jos problemas, bet  ir nepamiršta savo tikslo – išsiaiškinti kas ir kodėl nužudė jo tėvą.

Anna Amirezvani yra talentinga pasakotoja, kuri norėjo paneigti stereotipus apie Vidurio Rytų moteris. Dauguma įsivaizduoja, jog jos neturėjo jokios galios, bet tai netiesa. Rašytoja įrodė tai, aprašydama vieną iš įtakingiausių moterų Irano istorijoje- princesę Pari Chan Chanūm Sefevi. Tai – istorija, atspindinti tikrus įvykius, įvykusius Irane tuo istoriniu laikotarpiu. Knygos siužetas nenuspėjamas, užburiantis ir paslaptingas.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top