Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: turkų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Shafk, Elif
Vertė: Pulokas, Gediminas
ISBN: 978-609-466-140-2
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2016
Leidykla: Tyto alba

,,Ledinukų rūmai” – tai komizmo kupinas romanas apie vieno daugiabučio namo gyventojų kasdienybę, jausmus bei tarpusavio santykius.

Ledinukų rūmai – daugiabutis namas, pastatytas Stambulo centre kapinių teritorijoje. Šiame name gyvena dešimt skirtingų šeimų, kurių likimų vingiai slypi po Ledinukų rūmų stogu. Romane sutinkami personažai: dvyniai kirpėjai, Madam Tetulė, studentas Saidaras bei jo šuo Gaba, senelis Hadžis Hadžis ir jo šeima, bei bevardis pasakotojas, kuris atskleidžia ne tik savo bet ir kaimynų gyvenimo ypatumus. Autorė knygoje pasakoja, jog kiekvienas žmogus yra daugialypė asmenybė, turintis ir teigiamų, ir neigiamų bruožų ir dažnai priimantis neteisingus sprendimus. Romane vis minimos namo teritorijoje paliekamos šiukšlės, kamuojančios gyventojus. Ir tai tampa jų netinkamo elgesio paralele. Palaipsniui personažai pradeda suprasti, jog juos erzina ne šiukšlės ar parazitai, dėl nešvaros užsiveisę visame name, bet jų pačių sąžinės balsas. Tad knygoje bandoma surasti atsakymą į klausimą: kaip atsikratyti vis nesibaigiančios gyvenimo taršos. Personažų charakterių įvairovė suteikia galimybę kiekvienam žmogui savo kasdienybėje atrasti sąsajų su juokingomis, ironiškomis bei kažkiek keistomis namo gyventojų istorijomis, o taip pat kiekvienam padaryti savo išvadas ir iš jų pasimokyti.

Elif Shafak  knygoje aprašomas namas bei jo gyventojų istorijos iš tiesų yra autorės gimtojo miesto Stambulo metafora. Pasakodama apie Ledinukų rūmų susikūrimą, klestėjimo laikotarpį, o galiausiai virsmą į apleistą, apšiukšlintą bei nemaloniai kvepiantį, bet vis dar gyvybės ir veiksmo kupiną namą, ji atskleidžia savo mylimo miesto Stambulo praeities istoriją. Kažkada buvęs didingas ir galingas miestas dabar tapo galbūt ir labiau apleistas, mažiau iškilnus, tačiau įvairių kultūrų ir istorijų kupinas didmiestis.

Elif Shafak yra viena žymiausių šiuolaikinių Turkijos autorių. Dešimtys autorės kūrinių yra išversti į daugiau nei dvidešimt kalbų bei gerai žinomi pasauliniu mastu. Kaip ir ,,Ledinukų rūmai” dauguma autorės kūrinių atskleidžia nemažai įvairių turkų istorijos bei kultūros aspektų, taip ji išreiškia meilę savo gimtąjai šaliai ir miestui.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top