Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Ha Jin
Vertė: Daukšienė, Ona
ISBN: 9789986168263
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2011
Leidykla: Tyto alba

„Laukimas“ – meilės istorija, kuri vingiuoja per pagrindinio veikėjo, gydytojo Lin Kongo gyvenimą. Jis tėvų liepiamas vedė neišsilavinusią, tradiciškai sužalotomis kojomis kaimietę Šuju, tokia, kad „už gimtojo kaimo ribų su ja pasirodyti tiesiog neįmanoma“. Jis dirba Mudzio miesto karo ligoninėje ir uždraudžia jai kada nors jį lankyti darbe, taigi jie matosi kasmet, kai jis gauna dvylika dienų atostogų ir grįžta į kaimą jų aplankyti. Šuju yra nuolanki žmona, kuri susitaiko su vyro abejingumu, nesiskundžia, kantriai prižiūri ūkį ir augina jų dukterį Hua.

Bėga metai, Lin Kongas susipažįsta su slaugytoja Mana Vu, jie įsimyli, tačiau neturi teisės būti kartu iki tol, kol jis neišsiskirs su savo žmona Šuju. Taip prasideda ilgas laukimas, kuris leidžia įsitikinti, jog meilė yra vienas iš universaliausių jausmų.

Susidaro meilės trikampis, pagrindinis veikėjas kiekvienais metais per atostogas vyksta į kaimą ir prašo savo žmonos skyrybų, jie eina į teismo rūmus su prašymu išsiskirti, tačiau nesėkmingai. Šuju namie visada sutinka skirtis, o nuvykus į teismą persigalvoja, taigi teisėjas kiekvieną kartą sugėdindavo išsiskirti norintį Lin Kongą kaip nepavyzdingą revoliucijos armijos karininką. Skyrybos Kinijos kaime yra labai retas ir beveik neįmanomas dalykas, ne daug kas tuokiasi iš meilės, taigi niekas nesuprastų, jei Lin Kongas pasakytų norįs skirtis su žmona, nes jos nemyli. Taip praeina aštuoniolika laukimo metų iki tol, kol leidžiama išsiskirti – pagal karo ligoninės nuostatą, be žmonos sutikimo ir valios.
Pagrindinis veikėjas veda Mana Vu, jie susilaukia dvynukų, tačiau laukiamas džiaugsmas neatsiranda, jie kartais jaučia, kad laukimas buvo daug geresnis, nei realus gyvenimas kartu. Tai nėra kulminacinis romanas, tačiau tuo jis savitas bei įdomus.

Šios knygos dėka galima pažvelgti į tuometinę kinų tikrovę, ne visuomet suprantamą mums – vakariečiams, tačiau taip pat ir į žmones, kurių troškimai, lūkesčiai ir jausmai yra artimi bei labai panašūs į mūsų.

Romano„Laukimas“ autorius Ha Jin (1956 m. kiniška pavardė Jīn Xuěfēi), užaugo komunistinėje Kinijoje, 1985 metais išvyko į JAV studijuoti doktorantūros ir nuo to laiko pradėjo rašyti – iš pradžių poeziją, paskui apsakymus ir galiausiai romanus, kuriuose rašo apie šiuolaikinę Kiniją angliškai.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top