Azijos studijos Lietuvoje
Išversta iš: anglų
Autoriai: Suzuki, Tadashi
Vertė: Savickienė, Kristina
ISBN: 9786096205060
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2017
Leidykla: Apostrofa

„Kultūra- tai kūnas“- viena iš Teatro tekstų bibliotekos serijos knygų, kurioje autorius puikiai perteikia tiek japoniško tiek ir Vakarų teatro pagrindus bei tradicijas. Tadashi Suzuki, režisierius tyrinėjęs įvairius žanrus, šioje knygoje analizuoja ir lygina tradicinį japonišką teatrą No bei Kabuki su graikų dramomis, Čechovo kūriniais bei moderniąja dramaturgija. Veikale analizuojamos tam tikros kūrinių dalys ir kaip jas atskleistų režisierius. Verta paminėti, kad autorius šia knyga akivaizdžiai sieka atskleisti tikrąjį režisūros grožį ir kiekvieno režisieriaus interpretacijas norint sukurti spektaklį, ne tik teatro mylėtojams, tačiau ir paprastiems per daug tuo nesidomintiems žmonėms.

Pirmieji knygos skyriai fokusuojasi ties teksto interpretacija ir kaip šis tekstas tampa scena. Taip pat ties vaidyba ir aktoriniais sugebėjimais bei skirtumais tarp režisieriaus ir aktoriaus interpretacijų. Autorius lygina Čechovo realizma ir kabuki teatrą bei Vakarų modernizmo kūrinių pritaikymą Japonijos publikai. Įdomu kaip Tadashi Suzuki sulygina realizmą su šingekio teatru, pateikdamas pavyzdžių iš abiejų skirtingų teatro formų. Taip pat knygoje pateikiama įžvalga apie graikų dramas ir jų palyginimą su No teatru, kadangi abi formos yra skirtos ne tik žiūrovams, bet ir dievams. Itin svarbu, jog knygoje pateikiami aiškūs pavyzdžiai bei kultūrinis kontekstas, kuris padeda geriau įsisavinti tekstą.

Itin sužavi Tadashi Suzuki požiūris į modernų technologijų pilna pasaulį ir tradicinio teatro saveiką. Taip pat nustebina jo priimtas sprendimas sukurpti trupę ir išvykti į Togą. Skyrius apie Togą atskleidžia daug autoriaus minčių apie kapitalizmą ir senųjų tradicijų išlaikymą. Ši knyga iš tiesų atskleidžia daug naujų kultūrinių dalykų apie Japoniją, ne tik apie teatrą. „Kultūra- tai kūnas“ pabaigoje yra trumpas Tadashi Suzuki interviu, kuris dar labiau atskleidžia šio vyro požiūrį į teatrą ir vaidybą.

Tadashi Suzuki- japonų teatro režisierius, tyrinėjantis įvairias teatro formas visame pasaulyje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top