Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų k.
Išversta iš: japonų k.
Autoriai: Murata, Sayaka
Vertė: Čepulionytė-Žukauskienė, Gabija
ISBN: 987-609-480-124-2
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2019
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

„Kombinio moteris“ – tai knyga apie 36-erių metų japonę Keiko Furukura, kuri jau 18 metų yra ištikima darbuotoja maisto ir būtiniausių buities prekių parduotuvėje „kombinyje.“ Tačiau ją ir „kombini“ sieja kur kas gilesnis ryšis, Keiko jaučiasi parduotuvės dalimi ar net tarsi meiluže. Čia ji jaučia pilnatvės ir prasmingumo jausmą, kurio anksčiau niekad nebuvo patyrusi. Šis neįprastas santykis ir atsidavimas parduotuvei nesuprantamas jos šeimai ir draugams, kadangi toks gyvenimo būdas nėra „normalus.“ Tačiau nors Keiko patiria spaudimą iš artimųjų pradėti gyventi „normalų“ gyvenimą – susirasti etatinį darbą, ištekėti, susilaukti vaikų ir pagaliau tapti tinkama visuomenės dalimi, jos vienintelis tikslas yra būti tobula parduotuvės darbuotoja. Bedirbdama Furukura sutinka Širaha, kuris įsidarbina toje pačioje parduotuvėje. Širaha panašaus likimo kaip ir knygos herojė – jis taip pat nepritapėlis ir pagal visuomenės nustatytas taisykles – netinkamai leidžiantis gyvenimą.

Šios knygos autorė pateikia kitokio tipo meilės istoriją nei mes esame pratę matyti – tai meilė ne tarp dviejų žmonių, tačiau tarp žmogaus ir negyvo daikto, vietos, kuri tiesiog negali niekaip atsakyti tuo pačiu. Tačiau ryšis, kurį knygos herojė jaučia su savo darbo vieta, atrodo ne ką mažiau glaudus ir tvirtas nei tarp žmonių.

Knygoje taip pat iškeliamas klausimas apie pasaulio atstumtuosius, žmones, kurių gyvenimas neatitinka šiuolaikinės materialistiškos visuomenės normų ir taisyklių. Nors jie daro dalykus kurie gali teikti jiems asmeninę laimę, pagal visuomenę jie nėra „normalūs“, todėl lieka nesuprasti ir atstumti. Autorė užduoda klausimą, ar įmanoma tokiems žmonėms įsiliejus į visuomenės „normalumo“ rėmus, pasislėpti nuo materiališkumo ir būti priimtiems bei laimingiems? Ar tik praradus savo galbūt keistas savybes, kurios yra tavo asmenybės dalis ir pritapęs prie visuomenės normų, gali būti laikomas visaverte visuomenės dalimi?

Knyga „Kombinio moteris“ – tarptautinis bestseleris, daug kartų išrinktas geriausia metų knyga. Šios  knygos autorė Sayaka Murata (gim. 1979 m.), gimusi Čibos  prefektūroje, yra viena žymiausių Japonijos rašytojų. Ji yra pelniusi daugelį literatūros premijų – Gunzo premiją naujiems rašytojams, Jukio Mišima premiją, „Noma“ literatūros naujoko premiją bei prestižinę Akutagavos premiją. Nors Murata yra baigusi literatūros studijas Saitamos prefektūros universitete, tačiau ir pati dirba valandine darbuotoja „kombinyje“ kaip ir jos šios knygos veikėja Keiko. Dėl šios priežasties autorę galima laikyti pagrindinės veikėjos prototipu ir siužeto inspiracija.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top