Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Murakami, Haruki
Vertė: Stasiūnaitė, Ieva
ISBN: 9789955232452
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2007
Leidykla: Baltos lankos

„Kafka pakrantėje“ – tai dar vienas ilgas, bet neprailgstantis Haruki Murakami romanas, leidžiantis mėgautis nepakartojamu šio rašytojo stiliumi, mįslingos tikrovės pasauliu. Romanas pripildytas daugybe smulkių ir labai tikslių aprašymų apie veikėjus, jų poelgius, kartais net sunku suprasti, ką šios detalės reiškia visai istorijai. Romanas prasideda penkiolikmečio Kafkos Tamuros pabėgimu iš namų, leidžiantis ieškoti sesers, motinos bei savęs paties. Kadangi nuo ketverių berniukas gyveno be motinos ir sesers, visą tą laiką tėvas Tamurai pranašavo jog jis nužudys savo tėvą ir išniekins motiną bei seserį. Ši pranašystė viso romano metu persekioja herojų, kol galiausiai ji išsipildo.

Tačiau romane yra ir dar viena siužeto linija. Kita istorija pasakoja apie pagyvenusį Tokijo vyrą Nakatą, kuris moka kalbėtis su katėmis, tačiau nemoka nei skaityti, nei rašyti. Jis kardinaliai pakeičia savo ramų gyvenimą, kai nužudo nepažįstamąjį ir vedamas neaiškių aplinkybių keliauja į Takamatsu miestą, kur šie abu personažai susitinka. Šios istorijos atrodo visai nesusijusios, tačiau romano pabaigoje šios istorijos susikerta, lyg susilieja į vieną. Galiausiai, viskas turėtų paaiškėti, tačiau Murakami stiliui būdinga išlaikyti mistiką ir romanas užsibaigia kiek keista ir iki galo neišspręsta situacija.

Haruki Murakami gimė 1949m. sausio 12d. Kijoto mieste, tačiau dabar gyvena Tokijuje. Rašytojas tėvas buvo japonų literatūros dėstytojas, tad Murakami užaugo veikiamas vakarietiškos literatūros ir, be abejo, muzikos, taigi jo vakarietiškas požiūris dažnai jį išskiria iš kitų autorių. Jo rašymo stiliaus negalima apibūdinti vienu žodžiu, nes kūriniuose pinasi fantastika, erotika ir realybė. „Kafka pakrantėje“ yra šeštasis Haruki Murakami romanas išverstas į lietuvių kalbą. 2006 m. romanas pelnė Pasaulio fantastikos premiją ir tais pačiais metais Murakami laimėjo Franzo Kafkos premiją.

Haruki Murakami kūryba yra vertinama labai skirtingai. Ypatingai jaunimas mėgsta tokius kūrinius, tačiau pagyvenusiems žmonėms toks tiesumas ir ekscentriškumas nėra priimtinas. Rašytojo kūrinius dažnai galima lyginti su įvairiais mitologiniais pasakojimais, galima rasti nemažai visiems gerai žinomų muzikinių kūrinių, bei atpažinti rašytojus ir filosofus, kuriais Murakami remiasi savo kūryboje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top