Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: Japonų
Išversta iš: japonų
Autoriai: Mariko Jamamoto
Vertė: Bajarūnas, Romualdas
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Yamamoto, Mariko, Hiroshima no shimai, Vilnius: Vyturys, 1989


ISBN: 5790001416
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1989
Leidykla: Vyturys

1945-ųjų rugpjūčio 6-osios rytas žymėjo savaitės pradžią Hirošimoje gyvenantiems japonams. Vieni ruošėsi į darbą, kiti mėgavosi vasaros atostogomis, o apysakos pagrindinė veikėja moksleivė Akiko ruošėsi į darbą fabrike. Kol ji šnekučiavosi su seserimi pirmame aukšte, staiga dangų nušvietė ryški balta šviesa, lydima tylaus ir karšto vėjo gūsio, kurį daugelis prisimins iki pat šios dienos. Dienos, kuri į žmonijos istoriją įeis kaip pirmoji, kada žmogus kare panaudojo atominį ginklą, ir kuri bus žinoma kaip Hirošimos tragedija, kurios metu buvo pasiglemžta begalė tūkstančių niekuo dėtų gyvybių.

Pirmieji apysakos skyriai gali būti laikomi įvadiniais, kuriuose Akiko pasakoja apie savo dienos pradžią bei žavėjimąsi savo vyresniąja seserimi nuo pat mažų dienų. Nors merginos išgyvena netikėtą atominę ataką, jos nelieka be sužalojimų. Istorijai toliau rutuliojantis, seserys beieškodamos medicinės pagalbos sutinka daugybę kitų žmonių, kurie kaip ir Akiko su seserimi kentėjo nuo atominės bombos sukeltų poveikių.

Apysaka puikiai atspindi padarinius, sukeltus ant Hirošimos numestos bombos. Išsamūs gyventojų išvaizdos aprašymai po to, kai šiems teko didžiulės dozės radiacijos, bejėgiškumas bei neviltis tarp išgyvenusiųjų sunkiai leidžia patikėti, jog tai, kas įvyko Antrojo pasaulio karo metu – buvo tikra. „Hirosimos seserys“ – tai liudytoja, kuri atskleidžia tuometinių Hirošimos gyventojų išgyvenimus ir sunkumus, su kuriais teko susidurti tokios tragedijos akivaizdoje.

Apysakos autorė Mariko Jamamoto gimė 1927-aisiais Vakajamos mieste, Japonijoje. Nors autorė pati savo akimis sprogimo Hirošimoje nematė, Mariko Jamamoto susirūpinusi dėl likusios taikos pasaulyje, todėl savo kūrybą paskyrė aprašydama karą ir jo poveikį žmonėms. Remiantis autentiškais „ponios Akiko“ prisiminimais, apysaka „Hirosimos seserys“ buvo parašyta 1971 metais kaip įnašas į japonų literatų grupę, kurios užduotis – išsaugoti kuo daugiau karo liudijimų.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top