Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Swarup, Vikas
ISBN: 978-9955-24-956-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2008
Leidykla: Alma littera

,,Gyvenimo lošimas“ – tai grožinės literatūros kūrinys, kuriame pasakojama neįtikėtina istorija apie tai, kaip gyvenimas gali apsiversti aukštyn kojomis per vieną vakarą. Knygoje atskleidžiama kaip gyvena ir su kokiomis problemomis savo kasdienybėje susiduria žmonės, esantys socialinės sistemos apačioje.

Pagrindinis romano herojus Rama Mohamedas Tomas nuo mažumės susiduria su gyvenimo jam siunčiamais sunkumais. Tėvų paliktas vaikas blaškosi po įvairias įstaigas, darbo vietas, bet visur kelią jam pastoja nesklandumai, dėl kurių negali apsistoti vienoje vietoje. Nuolatos jaučiamas nepriteklius, atskirtis nuo visuomenės bei kiti likimo siunčiami sunkumai drumščia jaunuolio kasdienybę. Tačiau Ramos charakteris neleidžia jam pasiduoti savigailai. Jis diena iš dienos bando kovoti už šviesesnį rytojų bei jį supančius žmones. Savo gyvenime Rama sutinka ne tik melagingus, neteisingus, žiaurius žmones, bet ir puikius draugus, savo gyvenimo meilę, o taip pat ir žmogų, atstojusį jam tėvą. Tad Rama pradeda suprasti, jog gyvenime svarbiausia ne  turtai, materialinė gerovė, bet žmonės, kurie į tavo kasdienybę  įneša bent truputį daugiau laimės.

Ramos gyvenimas netikėtai pasikeičia, kai jis vieną dieną randa reklamą apie populiarą televizijos laidą ,,Kas laimės milijardą? “. Jis pabando surizikuoti ir patenka į žaidimą. Bet kiek yra šansų, jog paprastas vaikinas, turintis geriausiu atveju elementarų išsilavinimą, pasirodys gerai intelektualinėje viktorinoje?  Tokia buvo ir žiūrovų bei laidos vedėjo Premo Kumaro išankstinė nuostata. Tačiau žaidimo metu Rama visus nustebina savo žiniomis. Vaikinas be problemų atsako į jame pateiktus klausimus. Jis atsakymus žino ne iš perskaitytų knygų, ar vadovėlių, bet iš savo gyvenimo patirties. Kiekvienas žaidimo klausimas vaikinui atgaivina prisiminimus apie tam tikrą jo gyvenimo etapą ir išmoktas skaudžias pamokas. Rama galiausiai pasiekia paskutinį klausimą ir laimi pagrindinį žaidimo prizą. Laidos rengėjams didžiojo laimėjimo išmokėjimas reikštų bankrotą. Tad sukeliami įtarimai, jog Rama žaidimo metu sukčiavo ir laimėjo neteisėtai, bandoma išgauti jo prisipažinimą. Tačiau jo istoriją išaiškinti padeda advokatė Smita Šach.

Vikas Swarup yra gerai žinomas indų diplomatas bei rašytojas. Jo kūriniai ,,Gyvenimo lošimas“, ,,Šeši įtariamieji“ bei daugelis kitų yra gerai žinomi ir skaitomi visame pasaulyje. Knyga ,,Gyvenimo lošimas“ tapo ypatingai populiari ir pagal jos istoriją buvo nufilmuotas filmas ,,Lušnynų milijonierius“, kuris 2009 metais laimėjo aštuonis ,,Oskarus“ bei keturis ,,Auksinio gaublio“ apdovanojimus.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top