Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: indoneziečių k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Kurniawan, Eka
Vertė: Kelerienė, Vaida
ISBN: 978-609-427-338-4
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2018
Leidykla: Kitos knygos

„Grožis lyg žaizda“ tai nepaprasta gražuolės, jos šeimos ir aplinkinių istorija, kupina lakios autoriaus vaizduotės. Knyga ne tik išsiskiria savo nepaprastu magiškojo realizmo stiliumi, bet ir Indonezijos istorijos elementais, kurie praplės skaitytojų žinias apie šią šalį.

Devi Aju pakilo iš kapo, kuriame ilsėjosi net 21-nerius metus. Tokia neįprasta ir stulbinanti knygos pradžia jau nuo pirmų puslapių panardina skaitytoją į paslaptingą Indonezijos pasaulį. Per savo gyvenimą Devi Aju pagimdė keturias dukreles: tris nepaprastas gražuoles bei vieną – siaubingai bjaurią. Tačiau labiausiai ji džiaugiasi dėl jauniausios, kuriai prieš gimstant, Devi Aju ir meldė kuo baisesnės išvaizdos. Nes romano moto: „nėra baisesnio prakeiksmo, kaip pagimdyti gražią mergaitę pasaulyje vyrų, koktesnių už rujojančius šunis“ puikiai pateisina kiekvieną veiksmą, kurio istorijoje imasi Devi Aju. Grožis nėra palaima, nors jis ir yra geidžiamas, galiausiai lieka išniekintas ar net prakeiktas. Devi Aju – pati gražiausia ir geidžiamiausia prostitutė visoje Halimundoje. Čia ir sukasi pagrindinis pasakojimo veiksmas, apie dukras, jų grožį, meilę, kančią bei jų vyrus – kartais žiaurius ir negailestingus, bet dažniausiai, tiesiog ieškančius seksualinio pasitenkinimo.

Pasakojimas pilnas mistinės fantazijos elementų, nors beskaitant, šis aspektas kartais gali užsimiršti. Vieną akimirką moteris keliasi iš kapo, o jau kitą – pasakojama įdomi, bet tarsi normali meilės istorija. Be meilės istorijų apie Devi Aju ir jos dukreles, knygoje gausu istorinių ir politinių elementų: Indonezijon atvykę japonai okupantai, olandijos kolonistai, partizaniniai karai, Indonezijos nepriklausomybė, komunistiniai judėjimai ir t.t. Šie politiniai aspektai taip pat gan atitolina nuo įprasto pasakojimo apie moteris ir jų vyrus, grožį ir aistras, ir gali pasirodyti, kad nustumia pagrindinę istoriją į šalį. Tačiau visgi kiekviena knygos pastraipa (net ir politinė) galiausiai pasakojimą kaip tik gražiai suriša. O pasakojimo atomazga baigiasi taip pat, kaip ir prasideda, tarsi primindama skaitytojui, jog čia vis dar tas pats pasaulis – fantastinis ir pilnas mistinių detalių.

Eka Kurniawanas – Indonezijos kilmės rašytojas išleidęs keturis romanus, o „Grožis lyg žaizda“ jau gavo Pasaulio skaitytojų apdovanojimą bei dar kitų nuopelnų. Autoriaus magiškojo realizmo stilius prilyginamas Gabrielio García Márquezo ir Haruki Murakamio kūrybai, kuri tikrai turi panašumų, lyginant su jau aptarta „Grožis lyg žaizda“.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top