Azijos studijos Lietuvoje

Dveji metai, aštuoni mėnesiai ir dvidešimt aštuonios dienos

Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Rushdie, Salman
Vertė: Žalytė-Steiblienė, Danguolė
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Salman Rushdie, Two Years, Eight Months and Twenty-Eight Nights, Random House, 2015


ISBN: 9786094441660
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2015
Leidykla: Sofoklis

Romane pasakojama apie XII amžiuje prasidėjusią keistenybių epochą. Pas ištremtą arabų filosofą Ibn Rušdą pasirodo džinų princesė Dunija. Ji įsimyli mirtingą filosofą ir vieną po kito gimdo jam vaikus, vadinamus dunijazadais, kurie turi skiriamąjį bruožą – ausis be lezgelių. Nuo to laiko prabėga daug metų. Plyšys tarp dviejų pasaulių – džinų ir žmonių – atsiveria per audrą Niujorke ir dunijazadams tenka svarbus vaidmuo, kai jų pasaulį užpuola didieji ifritai – žmones niekinantys juodieji džinai. Ifritai vykdo kito XII amžiuje gyvenusio filosofo Algazelio nurodymus. Algazelis manė, kad žmogus iš baimės gali atsigręžti į Deivą. Jo ir Ibn Rušdo, kuris bandė sutaikyti tikėjimą ir protą, konfliktas yra vienas svarbiausių knygą struktūruojančių supriešinimų. Atsivėrus plyšiams tarp pasaulių, džinų princesė Dunija stoja į kovą su ifritais, o jos vaikaičiai tampa jos slaptuoju ginklu.

„Dveji metai, aštuoni mėnesiai ir dvidešimt aštuonios dienos“ yra alegorijų ir siurrealizmo kupinas romanas. Norint perskaityti šią knygą, reikia nemažai susitelkimo, net jeigu tai viena žaismingiausių S. Rushdie knygų. Romanas yra specifinės struktūros, kurią iš dalies paaiškina savita pasakojimo perspektyva, tačiau tai taip pat neleidžia nuosekliai perteikti siužeto. Ypatingai pabaigoje knyga atrodo šiek tiek chaotiška. Atrodo, kad romanas sudėliotas iš fragmentų ir visos siužetinės linijos bei personažų likimai tarsi persipina. Simbolizmo čia taip pat tikrai netrūksta. Pats knygos pavadinimas jau yra simbolinis. Dveji metai, aštuoni mėnesiai ir dvidešimt aštuonios dienos išeina tūkstantis ir viena naktis. Simbolikos gausa ir daug pasakojimo sluoksnių kartais trukdo suvokti tikrąją žodžių prasmę. „Dveji metai, aštuoni mėnesiai ir dvidešimt aštuonios dienos“ – romanas apie Rytų ir Vakarų priešpriešą, globalizaciją, toleranciją ir religiją, o religinis fanatizmas šiame kūrinyje yra vienas svarbiausių kūrinio temų.

Įdomus ir ypatingos reikšmės knygos sluoksnis yra Rytų ir Vakarų sankirta. Ifritų veržimasis į žmonių pasaulį ir jų sėjamas chaosas, baimė ar netgi žudynės gali būti laikomi terorizmo grėsmės Vakaruose atitikmeniu. Kūrinyje pasirinktos mitologinės figūros aiškiai nurodo regioną, keliantį nerimą Vakarų valstybėms. Grėsmė siejama ne su viena konkrečia kultūra ar religija, bet su aklu fanatizmu.

Salman Rushdie (g. 1947 m.) – indų kilmės anglų kalba rašantis autorius ir kritikas, dažnai vadinamas „magiškojo realizmo“ kūrėju. Jis labiausiai išgarsėjo su savo antrąja knyga „Vidurnakčio vaikai“, už  kurią gavo vieną svarbiausių literatūrinių apdovanojimų – Bukerio premiją.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top