Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Ishiguro, Kazuo
Vertė: Žukaitė, Mėta
ISBN: 9986-02-861-2
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2000
Leidykla: Alma litera

„… daugeliui žmonių vakaras yra puikiausias paros metas. Tai gal tuomet krislelis tiesos glūdi ir jo patarime man liautis taip beatodairiškai žvelgti į praeitį, nusiteikti pozityviau ir pamėginti kuo labiau pasimėgauti dar man skirtais dienos likučiais.” – taip paskutiniuose puslapiuose Kazuo Ishiguro romano „Dienos likučiai“ pagrindinis veikėjas vyresnysis liokajus Stivensas stengiasi paskatinti save perlipti į kitą gyvenimo etapą, visus anksčiau buvusius paliekant praeityje. Dabar, 1956 – aisiais, viskas kitaip: jo šeimininko nebėra gyvo, mylimi ir eilę metų prižiūrėti namai – netekę didybės, naujasis savininkas – amerikietis, kuriam tarnauti reikia šiek tiek kitų savybių, negu reikėjo tikram anglų džentelmenui.

Visas knygos veiksmas vyksta keliose skirtingose plotmėse: dabartyje – veikėjo kelionė, kurios tikslas – susitikimas su moterimi, kuri jam nė pačiam iki galo nesuprantant, buvo itin svarbi jo gyvenimo dalis; praeityje – veikėjas pasakoja apie savo darbo metus Darlington Hole – viename svarbiausių Anglijos dvarų tarpukario laikotarpiu, ir šių namų šeimininką, kuriam daug metų Stivensas tarnavo. Tarnystė šioje knygoje, pačiam protagonistui,  neturi neigiamos prasmės. Tai –  tarsi dalis orumo, kurio klausimo svarstymas tampa dar viena knygos plotme.

Autorius meistriškai perteikia 20 – ojo amžiaus anglų dvaro gyvenimą, pačių žmonių ydingas ir gerąsias savybes. Justi romane ir meilės linija, leidžianti geriau perprasti ir įsijausti į pagrindinį veikėją. Knygoje veikia nemažai asmenybių ir nors vienos už kitas akivaizdžiai yra reikšmingesnės, užimančios daugiau ar mažiau vietos, visos yra lygiai vienodai svarbios bendram įspūdžiui ir supratimui: tiek žmonės, dirbantys Stivensui, tiek itin svarbūs ponai, atvykstantys į Darlington Holą spręsti tarptautinio lygio klausimų, tiek vyresniojo liokajaus tėvas, nepaisant to, kad jo knygoje būta labai nedaug. „Dienos likučiuose“ galima rasti tiek istorinių detalių, tiek filosofinių nukrypimų ir klausimų, kurie gali būti pritaikomi ne tik veikėjo svarstomiems liokajams ir kitiems veikėjams, tačiau ir apskritai žmonėms, nūdienos žmogui.

Kazuo Ishiguro (g. 1954) gimė Japonijoje, tačiau su tėvais persikėlė į Angliją, kai jam buvo penkeri. Todėl nenuostabu, kad knygoje Anglija aprašyta būtent šitaip, kartais galbūt tarsi žvelgiant iš šalies. „Dienos likučiai“ (1989) pelnė „Man Booker“ apdovanojimą, 1993 metais tokiu pačiu pavadinimu buvo pastatytas filmas, sulaukęs net 8 nominacijų Oskarų apdovanojimams. Pats K. Ishiguro 2017 metais tapo Nobelio Literatūros prizo laureatu.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top