Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: turkų
Išversta iš: turkų
Autoriai: Reşat Nuri Güntekin
Vertė: Kobeckaitė, Halina
ISBN: 9789955249108
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Alma littera

“Čiauškutė” – tai romanas pasakojantis apie jaunos merginos gyvenimą XX a . pradžios Turkijoje. Feridė – iš įtakingos Stambulo šeimos kilusi kilminga mergina. Dėl savo išdaigų, aktyvumo ir plepumo vaikystėje ji praminama Čiauškute. Visų mylima, vietoje nenustygstanti Feridė paaugusi pamilsta visišką savo priešingybę- ramų ir mandagų vaikiną Kiamraną. Tačiau gražius planus apie artėjančias vestuves staiga sugriauna žinia apie mylimojo išdavystę. Įskaudinta ir išduota Čiauškutė nusprendžia pradėti naują gyvenimą ir niekam nesakiusi pabėga iš namų.

Atsidūrusi atokiame Turkijos kaimelyje Feridė įsidarbina mokytoja. Prie prabangos pratusi Feridė kaime pamato visiškai kitokį gyvenimą: skurdą, nepriteklių bei kitas gyvenimo negandas. Geros širdies mergina kiek įmanydama stengiasi prisidėti prie savo mokinių gerovės, net pasiryžta globoti vieną mergaitę. Feridei ima sektis, tačiau netrukus dėl aplinkinių pavydo sukeltų intrigų ir šmeižto jai tenka palikti naujuosius namus. Tokia situacija kartojasi ne kartą. Taigi Feridei vis tenka keisti gyvenamąją vietą ir vėl pradėti viską iš pradžių.

Šis romanas neabejotinai vienas ryškiausių turkų literatūroje. Jis puikiai parodo to meto žmonių gyvenimą, elgseną, skirtingų vietovių savitas tradicijas bei papročius. Pasakojime perteikiami XX a. pradžios Turkijos kultūriniai ypatumai, taip pat religijos įtaka žmonėms ir ypatingai moterims.  Romanas įdomus ir tuo, jog vaizdžiai aprašomi įvairūs visuomenės sluoksniai, nuo aristokratų iki paprastų kaimo gyventojų. Į daugelį kalbų išverstas romanas itin mėgiamas ir dėl ryškių bei spalvingų veikėjų.

Rešatas Nuris Giuntekinas (1889–1956) – turkų rašytojas ir dramaturgas. R. Giuntekinas pasižymi išsamiu ir realistišku pasakojimų stiliumi. Garsiausias rašytojo romanas Çalıkuşu („Čiauškutė“, 1922m.) 1966m. Sulaukė filmo adaptacijos, o 1986m. ir 2013m. pagal jį sukurti serialai. Kiti garsūs šio rašytojo romanai yra Yeşil Gece („Žalioji naktis“) ir Yaprak Dökümü („Krentantys lapai“).

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top