Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Bracht, Mary Lynn
Vertė: Kapočiūtė, Anita
ISBN: 978-609-480-063-4
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2019
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
„Paguodos moterys“ yra mergaitės bei moterys, kurios Imperatoriškosios Japonijos armijos buvo priverstos būti sekso vergėmis. Šie įvykiai vyko Antrojo Pasaulinio karo metais Japonijos okupuotose šalyse. „Paguodos moterų“ vardas išverstas iš japoniško žodžio ianfu (慰安婦).
„Baltoji chrizantema“ – parašyta korėjiečių kilmės amerikietės rašytojos Mary Lynn Bracht. Nors autorė dabar gyvena Londone, ji užaugo JAV, didelėje emigrantų iš Korėjos bendruomenėje. Po 2002 metų apsilankymo Pietų Korėjos kaime, kuriame užaugo jos mama, bei pirmą kartą išgirdus apie „paguodos moteris“, rašytoja nusprendė aprašyti jų gyvenimą, kurį ištvėrė vergijoje. Romanas remiamasi Japonijos, Korėjos bei „paguodos moterų“ istorija. Knygoje naudojami išgalvoti įvykiai, veikėjai, vietos ir vardai. Romano veiksmas persipina tarp dviejų seserų perspektyvų. Laiko juosta padalinta tarp Emi gyvenimo 2011 metais ir Hanos gyvenančios 1940-isiais.
Romanas prasideda Hanos perspektyva, 1943 metais Korėjoje, Čedžu saloje. Šešiolikmetė mergaitė visą savo gyvenimą gyveno Japonijos okupuotoje šalyje. Hana yra henajo, taip pat žinoma, kaip nardytoja, ieškanti jūros gerybių. Mergaitė gali džiaugtis laisve, iki tos dienos, kai susiduria su Japonų kariu. Norėdama išgelbėti savo seserį nuo kario, Hana pasiaukoja ir yra priversta tapti „paguodos moterimi“. Tolesni įvykiai atskleidžia Hanos, kaip „paguodos moters“, patirtį.
Kitas romano veiksmas vyksta 2011 metais iš Emi perspektyvos. Moteris bando pamiršti sesers auką jau daugiau nei šešiasdešimt metų. Norėdama atrasti vidinė ramybę ir susitaikyti su kaltės jausmu, Emi žvelgia praeičiai tiesiai į akis. Emi perspektyva apima ne tik dabartinį jos gyvenimą, bet taip pat prisiminimus iš karo laikų bei visus išgyvenimus patirtus per jį.
„Baltoji chrizantema“ – tai romanas paveikiantis skaitytojus bei suteikiantis galimybę žmonėms pažinti dalį Korėjos istorijos. Mary Lynn Bracht puikiai atskleidžia kaip Korėjos moterų patirtos kančios iki šių dienų gali formuoti XX a. žmonių gyvenimus.