Azijos studijos Lietuvoje

10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje

Originalo kalba: anglų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Shafak, Elif
Vertė: Razmaitė, Rūta
ISBN: 978-609-466-466-3
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2020
Leidykla: Tyto alba

Elif Shafak romanas „10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje“ pasakoja apie iškylančius pagrindinės veikėjos gyvenimo prisiminimus jai mirštant. Knygos idėja yra labai įdomi tuo, jog kiekvienas prisiminimas (skyrius) susiejamas su tam tikru skoniu ar kvapu. Tas leidžia skaitytojui susimąstyti ir bandyti spėlioti – ką šis kvapas/skonis galėtų priminti Leilai.

Tekila Leila jau guli šiukšlių konteineryje su gęstančiais gyvybės ženklais. Tačiau ji nežinojo, jog mirtis yra tokia lėta ir gali užtrukti net 10 minučių ir 38 sekundes. Per šį iš pirmo žvilgsnio trumpą laiko tarpą, Leila dar kartą patiria įsimintiniausius savo gyvenimo momentus, kurie po truputį atskleidžia jos komplikuotą praeitį. Ji prisimena pilną melo šeimos gyvenimą, jos seksualinį išnaudojimą, pabėgimą į Stambulą ir gyvenimą jo viešnamyje. Tačiau tarp tamsių prisiminimų ji pabrėžia laiminguosius – apie jos geriausius draugus.

Sabotažas Sinanas, Nostalgija Nalan, Džamila, Zainab122, Holivudo Humeira bei pati Tekila Leila – gyvenimo atstumti ir visuomenės pasmerkti žmonės. Tačiau lemtis jiems leido susitikti Stambule ir tapti šio smerkiančio ir liūdno gyvenimo draugais. Kiekvienas nepakeičiamas Leilos draugas turi po savą istoriją, kuri susijusi su jos praeitimi ir dar giliau leidžia pažvelgti į dar neįmintas romano paslaptis.

Kai po 10 minučių ir 38 sekundžių tamsiame Stambulo skersgatvyje Leilos prisiminimai lėtai išblėsta, romano pasakojimas pakrypsta netikėta linkme – visi Leilos prisiminimuose dalyvave draugai susitinka jau realiu laiku. Žinios apie Leilos mirtį sugniuždyti draugai nori išvysti savo staiga pasitraukusios draugės veidą ir nusprendžia eiti su ja susitikti dar vieną ir paskutinį kartą. Tačiau net ir šis nuoširdus prašymas pasirodo esantis sunkiai įgyvendinama misija, dėl kurios draugams dar reiks pakovoti.

Elif Shafak yra britų ir turkų kilmės rašytoja, kuri parašė net 17 knygų ir pelnė daugybę apdovanojimų. 2019 metais parašytas romanas „10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje“ įtrauktas į „Booker“ premijos trumpąjį sąrašą ir išrinktas Didžiosios Britanijos knygų mažmenininko kompanijos „Blackwell“ metų knyga.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top