Azijos studijos Lietuvoje

Sakralūs pasaulio tekstai: „Upanišadų“ biografija

Data ir laikas: 2019-03-07 18:00 - 2019-03-07 20:00

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija“ – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. kovo 7 d. 18 val. kviečiame į penktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesorius (HP) dr. Audrius Beinorius pristatys šventus Indijos tekstus – upanišadas.

Tai klajojantiems atsiskyrėliams sanjasams priskiriami tekstai, kuriuose įvyksta virsmas nuo išorinio ritualo prie savęs pažinimo, juose transformuojasi ir naują reikšmę įgauna sąvoka karman, atsiranda persikūnijimo doktrinos užuomazgos ir kitos reikšmingos filosofinės ir psichologinės teorijos. Neatsitiktinai upanišados tapo bemaž visų vėlesnių Indijos filosofinių ir religinių mokyklų idėjine atspirtimi ir konceptualiu šaltiniu.

Bandysime išsiaiškinti: kiek yra šių tekstų, kas jų autoriai, kada ir kur jie buvo sukurti? Kokia buvo upanišadų paskirtis ir kodėl jos vadinamos ezoteriniais Indijos tekstais, vedānta? Kas upanišadas sieja su Sokratu, o kas suartina su budizmu? Kada Vakarai sužinojo apie upanišadas ir kodėl jomis taip žavėjosi filosofas A. Schopenhaueris?

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija“ kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/naujienos/3963-kovo-7-d-sakralus-pasaulio-tekstai-upanisadu-biografija

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top