Azijos studijos Lietuvoje

Sakralūs pasaulio tekstai: „Permainų knyga“

Data ir laikas: 2019-09-12 18:00 - 2019-09-12 20:00

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai“ – Vilniaus universiteto (VU) Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai universiteto 440-ojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į šiuos klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

Kviečiame į tryliktąjį ciklo susitikimą, kuriame VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto docentė dr. Loreta Poškaitė pristatys vieną ankstyviausių, mįslingiausių ir svarbiausių kinų tekstų – „Permainų knygą“ (I-Ching).

„Permainų knyga“ žavėjo ir domino net tik kinus, bet ir vakariečius. Šis tekstas yra laikomas universaliausia kinų išminties knyga, nes joje dėstomas šios tautos požiūris į būtį, likimą, kosmosą ir žmogaus vietą jame. Juo buvo vadovaujamasi įvairiausiose kinų kultūros srityse: filosofijoje, religinėje praktikoje, kovos strategijoje, medicinoje, mene ir estetikoje. Paskaitoje bus aptariama šios knygos susiformavimo istorija, interpretavimo problemos ir įvairovė, įtaka kinų filosofinėms mokykloms, jos simbolių ir idėjų pritaikymas įvairiose kinų kultūros srityse. Taip pat bus nagrinėjama, kas nulėmė išskirtinį knygos statusą tarp kitų kinų kanonų ir religinių tekstų, kuo ji skiriasi nuo kitų religijų šventraščių, kodėl kinams lieka svarbi iki šiol ir kodėl sužavėjo Vakarų mąstytojus bei menininkus, kurie sėmėsi iš jos įkvėpimo.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai“ kuratorius – VU Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto profesorius habil. dr. Audrius Beinorius.

Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/renginiu-kalendorius/2603/sakralus-pasaulio-tekstai-permainu-knyga

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top