Azijos studijos Lietuvoje

Sakralūs pasaulio tekstai: Konfucijaus „Apmąstymai ir pašnekesiai“

Data ir laikas: 2019-10-10 18:00 - 2019-10-10 19:30

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo Biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai“ – Vilniaus universiteto (VU) Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai universiteto 440-ojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į šiuos klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

Kviečiame į penkioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto docentė dr. Loreta Poškaitė pristatys reikšmingiausią konfucionizmo tradicijos tekstą, išminčiui Konfucijui priskiriamus „Apmąstymus ir pašnekesius“ („Lun Yu“, Lúnyǔ, 論語).

Tai knyga, kurioje aprašyti Konfucijaus ir jo mokinių pokalbiai apie tobulą žmogų ir valdovą, tinkamą valstybės valdymą ir moralines vertybes, kurios ilgainiui tapo konfucianizmo mokymo pagrindu. Tačiau kiek yra pagrįstas šios knygos įvardijimas „Konfucijaus apmąstymai ir pašnekesiai“, kas sieja pagrindinį jos pašnekovą Konfucijų su istoriniu ir mitologizuotu Konfucijumi? Kaip ši knyga atsirado ir tapo viena svarbiausių konfucianizmo knygų, kuria remiantis buvo laikomi valstybiniai egzaminai, kad būtų galima gauti valdininko postą imperinėje Kinijoje? Kaip ji formavo kinų politinę kultūrą ir Konfucijaus kultą? Kaip ji buvo komentuojama ir interpretuojama Kinijoje ir Vakaruose? Paskaitoje bus bandoma atsakyti į šiuos klausimus, taip pat parodyti šios knygos reikšmę ir įtaką šiandienos kinų kultūrai ir politinei retorikai.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai“ kuratorius – VU Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto profesorius habil. dr. Audrius Beinorius.

Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/naujienos/4658-spalio-10-d-sakralus-pasaulio-tekstai-konfucijaus-apmastymai-ir-pasnekesiai

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top