Azijos studijos Lietuvoje

Sakralūs pasaulio tekstai: Japonų „Kojiki“

Data ir laikas: 2019-11-21 18:00 - 2019-11-21 19:30

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai“ – Vilniaus universiteto (VU) Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-ojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į šiuos klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir aiškinami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos ir tradicinės teologinės, ir akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

Kviečiame į aštuonioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorė dr. Jurgita Ignotienė pristatys reikšmingiausias japonų šintoistines kronikas „Kojiki“ (古事記) ir „Nihonshoki“ (日本書紀).

„Kojiki“ („Užrašai apie senovės darbus“) imperatoriaus įsakymu sudarytos 712 m., o „Nihonshoki“ („Japonijos analai“) parengtos 720 metais. Tai – pirmieji japonų rašytiniai šaltiniai, seniausi žinomi metraščiai, Japonijos istorijos ir šintoizmo mitologijos paminklai. Tai – neišsemiamas daugybės mitų, nesuskaičiuojamos gausybės dievybių bei siužetinių linijų, ritualų, papročių, įvairiausių maginių praktikų bei socialinių draudimų lobynas. Šias kronikas galima įvardyti net poezijos šaltiniu. Šiuose istoriniuose metraščiuose pasakojama Japonijos istorija nuo pat pasaulio sukūrimo iki valstybės atsiradimo.

Paskaitoje, aptariant šių tekstų atsiradimo istoriją ir jų struktūrą, bus atskleisti pagrindiniai jų skirtumai, bus kalbama apie šių tekstų atradimą, pirmuosius vertimus į Europos kalbas. Iš šių metraščių bus galima susipažinti su pagrindiniais šintoizmo mitais bei svarbiausiomis dievybėmis.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai“ kuratorius – VU Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto profesorius habil. dr. Audrius Beinorius.

Ankstesni renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai“ vaizdo įrašai.

Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/naujienos/4818-lapkricio-21-d-sakralus-pasaulio-tekstai-japonu-kojiki

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top