Azijos studijos Lietuvoje

Paskaita apie politinio hinduizmo grimasas Indijoje „Indija hindams!“

Data ir laikas: 2019-10-31 18:00 - 2019-10-31 20:00

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Bene kiekvienas žino, kad Indijoje vyraujanti religija hinduizmas nuo seno yra itin taikinga ir tolerantiška. Sekuliarios ir multireliginės Indijos vizija vadovavosi didieji nacionalinio išsivadavimo lyderiai Mahatma Gandhis ir Jawaharlalas Nehru. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vis dažniau sužinome apie kruvinas bendruomenių riaušes Indijoje, kuriose lemiamą vaidmenį atlieka hinduistinio nacionalizmo ideologai. Gatvėse marširuojantys radikalai skanduoja šūkį „Indija hindams“, o Vakarų mokslininkai kaltinami akademine „hindufobija“ (Rajivas Malhotra).

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje kartu su Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutu rengiamoje prof. dr. (HP) Audriaus Beinoriaus paskaitoje aptarsime kolonijines hindų nacionalizmo ištakas ir bandysime atsakyti į klausimus: kokie istoriniai veiksniai lėmė nacionalistinio hinduizmo formavimąsi? Kokių tikslų siekė reformacinio hinduizmo apologetai D. Sarasvatis, Ramas Mohanas Rojus, Swamis Vivekananda? Apžvelgsime politikos ir religijos samplaiką modernioje Indijoje, pristatydami modernaus tautinio hinduizmo ideologų (Vinayakas Damodaras Savarkaras) nuostatas ir vertybes. Kokį vaidmenį šiuolaikiniuose procesuose vaidina radikalūs religiniai sąjūdžiai ir politinės partijos (RSS, VHP, BJP, „ShivSena“) ir kokiomis vizijomis jos vadovaujasi? Kas yra „hindutva“ ir koks ryšys sieja tautinę, lingvistinę ir religinę tapatybę Indijoje? Koks vaidmuo hinduizmui tenka regioninių komunalinių įtampų (pavyzdžiui, Ajodhjos konfliktas) ir tarpreliginių konfliktų kontekste? Galiausiai, kas sieja ir kas skiria politinį, pliuralistinį ir globalųjį hinduizmą?

Paskaita vyks Nacionalinės bibliotekos Renginių erdvėje, III a. Įėjimas laisvas.

Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/renginiu-kalendorius/2727/paskaita-apie-politinio-hinduizmo-grimasas-indijoje-indija-hindams

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top