Azijos studijos Lietuvoje

Knygos pristatymas – Geri, blogi, vargdieniai

Data ir laikas: 2020-10-15 17:30 - 2020-10-15 18:30

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Šiais metais minimos Japonijos konsulo Chiunės Sugiharos, išdavusio Japonijos tranzitines vizas žydų tautybės žmonėms ir taip išgelbėjusio daugiau kaip 6000 gyvybių, veiklos Kaune (1939–1940) 80-osios metinės. Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė Chiunės Sugiharos metais. Spalio 15 d. 17.30 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje bus pristatoma Simono Strelcovo knyga „Geri, blogi vargdieniai“, kurioje naujai pažvelgta į Japonijos konsulato Lietuvoje veiklą ir Chiunės Sugiharos žygdarbį gelbstint žydų šeimų gyvybes.

Jau kuris laikas globalioje istorijų, siužetų, interneto svetainių įvairovėje dominuojantis pabėgėlių ir jų gelbėtojų istorijos naratyvas – tarsi filmo scenarijus, kurio režisierius išbraukė autentiškus įvykius, pakeitė veikėjų kilmę, sceną ir dekoracijas ir galiausiai gavo savitą, tačiau niekuo neišskirtinį rezultatą – šablonišką istoriją, kurioje nieko nauja. Ironiška, bet būtent apie pabėgėlių istoriją, kuri prasidėjo 1939 m. rudenį ir tęsėsi iki 1940 m. vasaros pabaigos (kai Ch. Sugihara išvyko iš jau okupuotos Lietuvos), daugiausia buvo pasakojama ignoruojant lietuviškos kilmės šaltinius. Būtent dėl to visa ši istorija ilgainiui tapo panaši į kitas, vienodai smėlėta ir pilka. Tačiau tai buvo fenomenali visas žmogiškąsias emocijas sujungianti, iš mirties ir vergovės į gyvenimą ir žmogišką rytdieną vedanti tūkstančių likimų kelionė. Skaitant šią knygą reikia nuolat atminti, kad veiksmas vyko ne Japonijoje, Lenkijoje ar Sovietų Sąjungoje, o Lietuvos Respublikoje. Istorijai buvo ir yra reikalingi herojai. Tai, greičiausiai, natūralus žmonijos egzistencijos poreikis. Šios knygos siekis yra ne nukarūnuoti herojus – priešingai, tyrimu siekiama skaitytojams pateikti daug naujų ir nepelnytai ilgai pamirštų herojų. Juk didžiausi ne visuomet yra žinomiausi, o žinomiausi ne visuomet yra didžiausi.

Knygoje taip pat pristatoma Lietuvos Raudonojo Kryžiaus veikla organizuojant ir teikiant pagalbą pabėgėliams, daug įdomios informacijos apie Lietuvos valdžios pastangas suteikti visokeriopą paramą nelaimės ištiktiesiems. Dėmesio sulaukė ir literatūroje vis dar mažai analizuojamas internuotų Lenkijos karių likimas, globa, išlaikymo politika.

Pristatyme dalyvaus knygos autorius dr. Simonas Strelcovas, istorikai dr. Norbertas Černiauskas, dr. Akvilė Naudžiūnienė ir prof. dr. Šarūnas Liekis.

Renginys vyks Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo erdvė, II a. 𝗕𝘂̄𝘁𝗶𝗻𝗮 𝗿𝗲𝗴𝗶𝘀𝘁𝗿𝗮𝗰𝗶𝗷𝗮: https://bit.ly/34eLpI3

𝗧𝗶𝗲𝘀𝗶𝗼𝗴𝗶𝗻𝗲̇ 𝗿𝗲𝗻𝗴𝗶𝗻𝗶𝗼 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗹𝗶𝗮𝗰𝗶𝗷𝗮: https://bit.ly/2Si7qAl

𝗦𝗩𝗔𝗥𝗕𝗨! 𝗟𝗮𝗶𝗸𝗮𝗻𝘁𝗶𝘀 𝘀𝗮𝘂𝗴𝘂𝗺𝗼 𝗿𝗲𝗶𝗸𝗮𝗹𝗮𝘃𝗶𝗺𝘂̨, 𝗱𝗮𝗹𝘆𝘃𝗶𝘂̨ 𝘀𝗸𝗮𝗶𝗰̌𝗶𝘂𝘀 𝗿𝗶𝗯𝗼𝗷𝗮𝗺𝗮𝘀. 𝗟𝗮𝗻𝗸𝘆𝘁𝗼𝗷𝗮𝗶, 𝘁𝘂𝗿𝗶𝗻𝘁𝘆𝘀 𝘂̄𝗺𝗶𝘂̨ 𝘃𝗶𝗿𝘀̌𝘂𝘁𝗶𝗻𝗶𝘂̨ 𝗸𝘃𝗲̇𝗽𝗮𝘃𝗶𝗺𝗼 𝘁𝗮𝗸𝘂̨ 𝗹𝗶𝗴𝘂̨ 𝗽𝗼𝘇̌𝘆𝗺𝗶𝘂̨, 𝗶̨ 𝗿𝗲𝗻𝗴𝗶𝗻𝗶̨ 𝗻𝗲𝗶̨𝗹𝗲𝗶𝗱𝘇̌𝗶𝗮𝗺𝗶. 𝗗𝗮𝗹𝘆𝘃𝗶𝗮𝗺𝘀 𝗽𝗿𝗶𝘃𝗮𝗹𝗼𝗺𝗮 𝗱𝗲̇𝘃𝗲̇𝘁𝗶 𝗮𝗽𝘀𝗮𝘂𝗴𝗶𝗻𝗲𝘀 𝘃𝗲𝗶𝗱𝗼 𝗽𝗿𝗶𝗲𝗺𝗼𝗻𝗲𝘀. 𝗔𝘁𝘀𝗶𝗽𝗿𝗮𝘀̌𝗼𝗺𝗲 𝘂𝘇̌ 𝗻𝗲𝗽𝗮𝘁𝗼𝗴𝘂𝗺𝘂𝘀.

Nuoroda internete: https://www.facebook.com/events/630906724234273

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top