Azijos studijos Lietuvoje

Hanasaki Tokidžio šokio spektaklio Džiutamai premjera Lietuvoje

Data ir laikas: 2012-06-20 - 2012-06-28

Renginio vieta: Kaune, Vilniuje, Druskininkuose

Pastaraisiais metais Lietuvos žiūrovai turėjo galimybių susipažinti su No teatru, kuriame dominuoja vyrai, tuo tarpu džiutamai yra tradicinis tik moterų šokamas šokis, kuris bus pirmą kartą pristatomas Lietuvoje. Jis atskleidžia esminius wabi ir sabi japoniškos estetikos principus: minimalistinė scenos dekoracija, dėmesys vieninteliam artistui bei užburianti tristygės liutnios šiamisen ir tradicinės fleitos šiakuhači muzika.

Renginiai organizuojami minint 90 metų, kai 1922 m. Japonija oficialiai pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Nors Japonija ir Lietuva geografiškai yra toli viena nuo kitos, tačiau abi šalis sieja gilus tikėjimas ir pagarba gamtai. Lietuvoje rengiamo turo metu bus šokami kūriniai, kuriuose dominuos gamtos pasaulį nagrinėjančios temos.

Japonijoje išskiriamos dvi judesio formos: mai – sukimasis ir odori – šokimas. Pradžioje išskirtinis mai bruožas buvo sukimasis ratu ir trepsėjimas, o odori – šokinėjimas. Skyrėsi ir tikslai: mai buvo atliekamas kaip malda dievams ar žymiems valstybės veikėjams, o odori buvo savo paties dvasinio pakilimo išraiška. Džiutamai – viena iš nedaugelio meno šakų Japonijoje, kurias sukūrė ir puoselėjo moterys. Tai itin subtilus, labai didelę reikšmę pauzėms teikiantis menas, gimęs iš mergaitiškų manierų ir pomėgių ankštoje, šiaudiniais dembliais, tatami, iškloto kambario erdvėje. Čia labai svarbu grakštūs pirštų ir pečių judesiai, žvilgsnis, gebėjimas visu kūnu, jo vidumi, pajusti erdvę. Scenovaizdis nėra derinamas prie kūrinio muzikos, jis kuriamas pasitelkiant tradiciškai japoniškuose namuose esančias stumdomas popierines duris, fusuma, slankiojančias popierines pertvaras, šiodži, širmas, o žvakidės ir jų skleidžiama šviesa naudojamos atskirti šokėjos ir žiūrovų pasaulius. Žiūrovo vaizduotę žadina vien tik šis neįmantrus scenovaizdis ir šokėjos žvilgsnio jėga, likusi baltu grimu užmaskavus emocines veido išraiškas. Šokėja grakščiais pirštų ir pečių judesiais bei žvilgsniu ne pažodžiui perpasakoja vieną ar kitą istoriją, bet į atliekamą kūrinį prabyla ir savo pačios mintimis. Žiūrovas taip pat savaip reaguoja į šokėjos pasakojamą istoriją. Taip sukuriamas džiutamai pasaulis, todėl džiutamai, taip pat kaip ir raiškusis skaitymas, visada atliekamas vieno asmens.

Renginiai vyks:
2012 m. birželio 20 d. (trečiadienis) 19 val.: Kauno kolegija (Kultūros mainų draugija)
Kauno kolegijos menų fakultetas, 203 auditorija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas).
Įėjimas nemokamas

2012 m. birželio 22 d. (penktadienis) 19 val.: Kauno valstybinis dramos teatras (Laisvės al. 71, Kaunas)
Bilietų kaina – 20 Lt.
Bilietus galima įsigyti tik renginio dieną, renginio salės kasose

2012 m. birželio 25 d. (pirmadienis) 19 val.: Vilniaus universitetas (Kultūros mainų draugija),
Teatro salė (Universiteto g. 3, Vilnius).
Įėjimas nemokamas

2012 m. birželio 26 d. (antradienis) 19 val.: Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius)
Bilietų kaina – 20 Lt.
Bilietus galima įsigyti tik renginio dieną, renginio salės kasose

2012 m. birželio 28 d. (ketvirtadienis) 19 val.: Druskininkų teatro festivalis
“Eglės” sanatorijos salė (Eglės g. 1, Druskininkai),
Įėjimas nemokamas

Partneriai ir rėmėjai:

Organizatoriai: Japonijos-Lietuvos draugystės asociacija, Lietuvos-Japonijos draugystės asociacija
Renginį globoja Japonijos ambasada Lietuvoje, Lietuvos ambasada Japonijoje, Japan Foundation, EU Japan Festa

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top