Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2010
Leidykla: Versus aureus
M. Abramavičius – žymus Lietuvos fotografas, menininkas, rašytojas bei keliautojas, aplankęs daugelį pasaulio šalių ir kelionių įspūdžiais pasidalinęs keletoje knygų. Viena jų – „Punktyrai kelio paraštėse: kelionė į Iraną 2009 m. vasarą“. Ši knyga – tai tarsi kelionės dienoraštis, suteikiantis galimybę pamiršti stereotipus ir pažvelgti į Iraną kitokiu kampu.
M. Abramavičius ir jo draugas į šią šalį vyksta per Gruziją, Turkiją, jos pasienį su Armėnija, grįžta per Azerbaidžaną. Keliautojai tolsta nuo namų, jaukiai apgyventų vietų, įprasto bendravimo. Juos pasitinka nepažįstama kultūra, kitoks kraštovaizdis, nežinomos taisyklės. Šis kūrinys – tai itin vaizdingas keliautojo pasakojimas apie tolimo krašto praeitį, istoriją, tradicijas, gyvenimo būdą ir kasdienybę. Atskleidžiama, kad ypatingos gamtos apsuptyje įsikūrusi valstybė pilna svetingų ir draugiškų žmonių bei nėra verta stereotipinio „pasaulio blogio ašies vardo“.
Ši knyga verčia pažiūrėti į Iraną iš gerosios pusės, pamiršti nusistovėjusią nuomonę apie karinius nesutarimus ir nepriteklių. M. Abramavičius savo kelionės aprašymu skaitytojui tarsi atveria duris į užburiančius „Tūkstančio ir vienos nakties“ laikus, kur šalies turguje gausu keistų prekių, mįslingų pardavėjų žvilgsnių, o erdvė kvepia migdolu ir muskatu. Šį įspūdį pagyvina knygoje esančios fotografijos, kurios verčia pasijusti taip, lyg pats skaitytojas keliautų po užburiantį Iraną. Taip pat kūrinį paįvairina poetinės impresijos bei trumpos vietinės šmaikščios istorijos.
Nesredinas vaikščioja aplink savo namą ir barsto trupinius.
Nustebęs kaimynas klausia:
– Ką tu čia darai?
– Ar nematai? Baidau tigrus, – atsako Mula.
– Bet šiose vietose tigrų nėra!
– Efektyvu, ar ne?
Šis kūrinys puikiai supažindina su Irano ekonomika, politika, vyro ir moters statusu, apranga, gyvenimo būdu, istorija. Taip pat padeda kitaip pažvelgti į pasaulį, į nepažįstamas erdves bei suprasti, kad stereotipai ir lieka tik stereotipais. Knyga turėtų palikti įspūdį tiems, kuriems artima A. Čekuolio kūryba, nes abu autoriai panašūs tuo, kad jie vertingą informaciją sugeba pateikti vaizdingai, nenuobodžiai. M. Abramavičiaus knyga „Punktyrai kelio paraštėse: kelionė į Iraną 2009 m. vasarą“ tinka skaitytojams, kurie domisi kultūromis, ieško kažko naujo, netipiško, nori visapusiškai praplėsti savo akiratį ir yra pasirengę pasinerti į kitokį Iraną.