Azijos studijos Lietuvoje

Trispalvio erelio skrydis

Autoriai: Kuckailis, Ernestas
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2012
Leidykla: Vox Altera

„Šią knygą skiriu kariniam vienetui, kuris pirmasis po Lietuvos kariuomenės atkūrimo vykdė kovines operacijas Afganistane, – eskadronui „Erelis-02“ – taip rašo autorius pačioje knygos pradžioje. Ernestas Kuckailis – vienas iš pirmųjų atkurtos Lietuvos kariuomenės savanorių, tarnauti šaliai atėjusių tuomet, kai niekas nebuvo tikras, kuo viskas pasibaigs, o tikimybė padėti galvą už Lietuvą buvo suvokiama kaip neišvengiamybė.

Memuarinėje knygoje “Trispalvio erelio skrydis” pasakojami tikri lietuvių karių išgyvenimai pirmoje Afganisto misijoje 2002-2003m. Eskadronas Afganistane pasirodė praėjus metams po Rugsėjo 11-osios išpuolių, kai viskas dar buvo pakankamai karšta. Tuo metu E. Kuckailis specialiosiose pajėgose jau nebetarnavo ir dirbo jėgerių instruktoriumi, bet dėl kai kurių įgūdžių buvo pakviestas į misiją, kur buvo ryšininkas-kulkosvaidininkas. Knygoje viskas pasakojama nuo pat lietuvių pakvietimo išvykti į nuo Sovietinės  Rusijos nukentėjusią šalį, pasiruošimo, emocijų, paprasto gyvenimo detalių, humaniškumo, operacijų iki pat misijos pabaigos bei jos paliktų pėdsakų visam gyvenimui.

Kodėl būtent Afganistane susikerta istorinės linijos ir didžiųjų jėgų interesai? Ši šalis dėl savo geografinės padėties yra strateginė Azijos žemyno vieta. Britanijai užėmus Indiją, o Rusijai užgrobiant vis naujas žemes Vidurinėje Azijoje, abiejų imperijų interesai susidūrė būtent Afganistane. Poetas, filosofas ir politikas Mohhamed Iqbal 1936 metais pasakė: „Aziją galima lyginti su gyvu kūnu, sudarytu iš žemės ir vandens. Besidaužanti širdis šiame kūne yra Afganistanas. Afganų sunaikinimas būtų visos Azijos sunaikinimas. O jų progresas ir gerbūvis yra visos Azijos gerbūvis“.

Knygoje nėra “holivudinių” scenų ar daugybės mūšių, bet yra aprašomi tokie svarbūs dalykai kaip kokia yra specialiųjų pajėgų kareivių kasdienybė ir kokie išgyvenimai misijos metu? Kokia šalis yra Afganistanas? Kokie žmonės yra patys afganistaniečiai?

Bene pats ypatingiausias momentas šioje knygoje – patruliavimas kalnuose, kur nėra kur dingti – jei patektum į priešo pasalą, patektum į spąstus/aklavietę. Lietuvių kariai važiuodavo tokiais maršrutais, kuriais kitų šalių kariai atsisakydavo vykti. Sniegas ir stingantis šaltis aukštai kalnuose, karštis ir smėlis kalnų žemumose – tai maža, ką teko patirti kariams.

“Trispalvio Erelio skrydis” smulkiai parodo, dėl ko ir kaip lietuvių kariai užsitarnavo pagarbą tarp vienų didžiausių ir svarbiausių šalių. Butėnt po šios misijos apie “Erelis-02” labai gerai atsiliepė Br. Gen. Michaelis Shieldsas, JAV Nacionalinės karinės vadovybės centro direktoriaus pavaduotojas: „Pirmasis lietuvių eskadronas buvo ištvermingas, drausmingas, išmanantis bei mokantis prisitaikyti ir tapo pavyzdžiu kitoms Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų pamainoms“.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top