Azijos studijos Lietuvoje

Šilko kelias, arba 10 000 kilometrų su „Pagieža“

Autoriai: Starkus, Martynas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Tyto alba

„Šilko kelias, arba 10 000 kilometrų su „Pagieža“ – pirmoji Martyno Starkaus knyga. Tai yra atsiminimų knyga, kurios iš pat pradžių autorius net neplanavo. Viskas prasidėjo nuo užrašų kelionės metu Šilko keliu, po to perėjo į tai, jog pradėjo rašyti trumpus atsiminimus iš kelionės internete ir galiausiai spaudžiamas draugų prisivertė parašyti knygą. Autorius prisipažįsta, kad tingėjo rašyti, bet parašęs visiškai nesigaili ir džiaugiasi, kad draugų dėka ši knyga pasiekė visuomenę.

Autorius 2008 m. kartu su kolega Vytaru Radzevičiumi ir dar keliais bendražygiais nusprendė įveikti gan didelę dalį visiems gerai žinomo Šilko kelio. Tai yra seniausias žinomas prekybos kelias, nuo antikos iki viduramžių pabaigos jungęs Kiniją, Indiją, Persiją, Arabiją, Graikiją ir Romą. Juo buvo gabenamas šilkas, brangakmeniai, prieskoniai ir kiti Rytų turtai, vyko kultūros mainai. Tai buvo jų antroji ekspedicija. Su trimis senais mersedesais, kuriems davė vardus: „Pagieža“, „Drąsutis“ ir „Slibinas“, autorius su savo komanda nusprendė pasiekti Taškentą, Uzbekijos sostinę. Nuo Vilniaus tai yra daugiau kaip 10 000 kilometrų.

Knyga yra lyg dienoraštis – skyriai suskirstyti pagal dienas, o kiekviena diena pripildyta vis naujais įspūdžiais. Neišsenkantis autoriaus humoras, pagarbus, tolerantiškas požiūris net į egzotiškiausias kitų kultūrų keistenybes sukuria šiltą kelionės įspūdį. Tačiau ne viskas yra gražu – keblios situacijos irgi yra įtrauktos. Šventvagiški pasivažinėjimai palei mečetės prieigas; automobilių stūmimas vidurį miesto ankstų rytą, kol dar visi miega; žinia, kad vienas iš vairuotojų yra palikęs teises namie ir kitos „kiek nesmagios“ situacijos yra tai, ką sutiksite šioje knygoje.

Martynas Starkus (g. 1973 m. Vilniuje) – lietuvių žurnalistas, keliautojas, TV laidų bei renginių vedėjas. Baigė žurnalistikos studijas Vilniaus universitete. Neskaitant, jog veda įvairias laidas, žurnalistas dažnai pristato filmus bei rašo knygas iš savo kelionių po pasaulį, kuriose dažnai dalyvauja ir jo kolega Vytaras Radzevičius. Laisvalaikiu žaidžia futbolą mėgėjų klube „Prelegentai“. Šiuo metu (2013 – 11 – 27) žurnalistas yra parašęs tris knygas:
<ul>

  • „Šilko kelias, arba 10 000 kilometrų su „Pagieža“ (2009 m.)
  • „Tuk tuk Indija“ (2010 m.)
  • „Karta Pietų Amerikoje” (2012 m.)
  •  

    Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
    Top